19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Dziś wielki finał Eurowizji 2015!

fot. EBUPrzed nami długo wyczekiwany finał 60. Konkursu Piosenki Eurowizji Wiedeń 2015. O Grand Prix i możliwość organizowania festiwalu w przyszłym roku walczyć będzie 27 artystów, w tym reprezentująca Polskę Monika Kuszyńska z utworem "In The Name Of Love". O tym, kto dziś wieczorem będzie triumfował na eurowizyjnej scenie zdecydują jurorzy oraz widzowie z 40 państw.

Wielka Piątka, czyli Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy, dwadzieścia krajów wybranych przez widzów i jurorów w eurowizyjnych półfinałach, a także Austria, która w ubiegłym roku odniosła swoje drugie zwycięstwo w historii i Australia zaproszona do udziału w jubileuszowym konkursie jako gość specjalny, to finałowa stawka, która dzisiejszego wieczora zaprezentuje się na scenie w Wiener Stadthalle tysiącom widzów zgromadzonym w hali i milionom przed telewizorami.  

Kraje, które zakwalifikowały się do finału z półfinałów, na wtorkowej i czwartkowej konferencji prasowej rozlosowały, w której połowie finału wystąpią. Podobnie jak podczas konkursów w Szwecji i Danii, ostateczną kolejność startową ustalili organizatorzy i wygląda ona następująco:  

1. SŁOWENIA - Maraaya - Here For You
2. FRANCJA - Lisa Angell - N'oubliez Pas
3. IZRAEL - Nadav Guedj - Golden Boy
4. ESTONIA - Elina Born & Stig Rasta - Goodbye To Yesterday
5. WIELKA BRYTANIA - Electro Velvet - Still In Love With You
6. ARMENIA - Genealogy - Face The Shadow
7. LITWA - Monika Linkyte & Vaidas Baumila - This Time
8. SERBIA - Bojana Stamenov - Beauty Never Lies
9. NORWEGIA - Morland & Debrah Scarlett - A Monster Like Me
10. SZWECJA - Mans Zelmerlow - Heroes
11. CYPR - Jannis Karajnnis - One Thing I Should Have Done
12. AUSTRALIA - Guy Sebastian - Tonight Again
13. BELGIA - Loïc Nottet - Rhythm Inside
14. AUSTRIA - The Makemakes - I Am Yours
15. GRECJA - Maria elena Kiriaku - One Last Breth
16. CZARNOGÓRA - Knez - Adio
17. NIEMCY - Ann Sophie - Black Smoke
18. POLSKA - Monika Kuszyńska - In The Name Of Love
19. ŁOTWA - Aminata - Love Injected
20. RUMUNIA - Voltaj - De La Capat (All Over Again)
21. HISZPANIA - Edurne - Amancer
22. WĘGRY - Boggie - Wars For Nothing
23. GRUZJA - Nina Sublatti - Warrior
24. AZERBEJDŻAN - Elnur Huseynov - Hour Of The Wolf
25. ROSJA - Polina Gagarina - A Million Voices
26. ALBANIA - Elhaida Dani - I'm Alive
27. WŁOCHY - Il Volo - Grande Amore

Na ostateczną punktację z każdego kraju składać się będą głosy jurorów oraz widzów. Jurorzy swoje punkty przyznali podczas piątkowej próby generalnej. Głosowanie widzów rozpocznie się po zejściu ze sceny ostatniego wykonawcy i potrwa 15 minut. Zmianie uległ skład polskiego jury. Ostatecznie znaleźli się w nim: Krzysztof Szewczyk (przewodniczący jury, dziennikarz radiowy i telewizyjny), Maria Szabłowska (dziennikarka Polskiego Radia), Witold Czamara znany wszystkim jako Donatan, piosenkarka Natalia Szroeder oraz dziennikarz muzyczny Tomasz Żąda. Wyniki polskiego głosowania przekaże całej Europie modelka Aleksandra Ciupa, która w ubiegłym roku towarzyszyła na scenie naszym reprezentantom.

Podobnie jak w półfinałach dzisiejszego wieczora przywitają nas trzy prowadzące:  Arabella Kiesbauer, Alice Tumler i Mirjam Weichselbraun. Uczestnikom w Green Roomie towarzyszyć będzie Conchita. Na początku usłyszymy hymn tegorocznej Eurowizji "Building Bridges" w wykonaniu ubiegłorocznej zwyciężczyni oraz chóru dziecięcego. Następnie, tak jak w półfinałach, rozpocznie się defilada uczestników z Green Roomu na scenę. W czasie oczekiwania na wyniki głosowania na scenie usłyszymy ponownie Conchitę.

Relację z dzisiejszego półfinału obejrzeć będzie można na antenach TVP 1 oraz TVP Polonia. Transmisja internetowa dostępna na stronach Eurovision.tv oraz YouTube. Start o godzinie 21.00. Ponadto o godzinie 20.25 telewizyjna Jedynka wyemituje trzeci odcinek programu "Eurowizyjna rewia gwiazd", w którym prowadzący prezentować będą tegoroczne propozycje konkursowe, a także przypominać historię największego muzycznego święta w Europie.


~Eurovision.tv (rg)

Eurowizja 2015 - Finał (Skrót)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.