Pala Alpitour

Turyn gospodarzem Eurowizji 2022!

8 października Europejska Unia Nadawców wraz z telewizją RAI poinformowały, że 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022, a miastem - gospodarzem będzie Turyn.
12 Paź 2021

Dziś wielki finał Eurowizji 2015!

fot. EBUPrzed nami długo wyczekiwany finał 60. Konkursu Piosenki Eurowizji Wiedeń 2015. O Grand Prix i możliwość organizowania festiwalu w przyszłym roku walczyć będzie 27 artystów, w tym reprezentująca Polskę Monika Kuszyńska z utworem "In The Name Of Love". O tym, kto dziś wieczorem będzie triumfował na eurowizyjnej scenie zdecydują jurorzy oraz widzowie z 40 państw.

Wielka Piątka, czyli Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy, dwadzieścia krajów wybranych przez widzów i jurorów w eurowizyjnych półfinałach, a także Austria, która w ubiegłym roku odniosła swoje drugie zwycięstwo w historii i Australia zaproszona do udziału w jubileuszowym konkursie jako gość specjalny, to finałowa stawka, która dzisiejszego wieczora zaprezentuje się na scenie w Wiener Stadthalle tysiącom widzów zgromadzonym w hali i milionom przed telewizorami.  

Kraje, które zakwalifikowały się do finału z półfinałów, na wtorkowej i czwartkowej konferencji prasowej rozlosowały, w której połowie finału wystąpią. Podobnie jak podczas konkursów w Szwecji i Danii, ostateczną kolejność startową ustalili organizatorzy i wygląda ona następująco:  

1. SŁOWENIA - Maraaya - Here For You
2. FRANCJA - Lisa Angell - N'oubliez Pas
3. IZRAEL - Nadav Guedj - Golden Boy
4. ESTONIA - Elina Born & Stig Rasta - Goodbye To Yesterday
5. WIELKA BRYTANIA - Electro Velvet - Still In Love With You
6. ARMENIA - Genealogy - Face The Shadow
7. LITWA - Monika Linkyte & Vaidas Baumila - This Time
8. SERBIA - Bojana Stamenov - Beauty Never Lies
9. NORWEGIA - Morland & Debrah Scarlett - A Monster Like Me
10. SZWECJA - Mans Zelmerlow - Heroes
11. CYPR - Jannis Karajnnis - One Thing I Should Have Done
12. AUSTRALIA - Guy Sebastian - Tonight Again
13. BELGIA - Loïc Nottet - Rhythm Inside
14. AUSTRIA - The Makemakes - I Am Yours
15. GRECJA - Maria elena Kiriaku - One Last Breth
16. CZARNOGÓRA - Knez - Adio
17. NIEMCY - Ann Sophie - Black Smoke
18. POLSKA - Monika Kuszyńska - In The Name Of Love
19. ŁOTWA - Aminata - Love Injected
20. RUMUNIA - Voltaj - De La Capat (All Over Again)
21. HISZPANIA - Edurne - Amancer
22. WĘGRY - Boggie - Wars For Nothing
23. GRUZJA - Nina Sublatti - Warrior
24. AZERBEJDŻAN - Elnur Huseynov - Hour Of The Wolf
25. ROSJA - Polina Gagarina - A Million Voices
26. ALBANIA - Elhaida Dani - I'm Alive
27. WŁOCHY - Il Volo - Grande Amore

Na ostateczną punktację z każdego kraju składać się będą głosy jurorów oraz widzów. Jurorzy swoje punkty przyznali podczas piątkowej próby generalnej. Głosowanie widzów rozpocznie się po zejściu ze sceny ostatniego wykonawcy i potrwa 15 minut. Zmianie uległ skład polskiego jury. Ostatecznie znaleźli się w nim: Krzysztof Szewczyk (przewodniczący jury, dziennikarz radiowy i telewizyjny), Maria Szabłowska (dziennikarka Polskiego Radia), Witold Czamara znany wszystkim jako Donatan, piosenkarka Natalia Szroeder oraz dziennikarz muzyczny Tomasz Żąda. Wyniki polskiego głosowania przekaże całej Europie modelka Aleksandra Ciupa, która w ubiegłym roku towarzyszyła na scenie naszym reprezentantom.

Podobnie jak w półfinałach dzisiejszego wieczora przywitają nas trzy prowadzące:  Arabella Kiesbauer, Alice Tumler i Mirjam Weichselbraun. Uczestnikom w Green Roomie towarzyszyć będzie Conchita. Na początku usłyszymy hymn tegorocznej Eurowizji "Building Bridges" w wykonaniu ubiegłorocznej zwyciężczyni oraz chóru dziecięcego. Następnie, tak jak w półfinałach, rozpocznie się defilada uczestników z Green Roomu na scenę. W czasie oczekiwania na wyniki głosowania na scenie usłyszymy ponownie Conchitę.

Relację z dzisiejszego półfinału obejrzeć będzie można na antenach TVP 1 oraz TVP Polonia. Transmisja internetowa dostępna na stronach Eurovision.tv oraz YouTube. Start o godzinie 21.00. Ponadto o godzinie 20.25 telewizyjna Jedynka wyemituje trzeci odcinek programu "Eurowizyjna rewia gwiazd", w którym prowadzący prezentować będą tegoroczne propozycje konkursowe, a także przypominać historię największego muzycznego święta w Europie.


~Eurovision.tv (rg)

Eurowizja 2015 - Finał (Skrót)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.