19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/eurowizj/www/stories/petramede.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eurowizj/www/plugins/content/mavikthumbnails/addons/gallery.php on line 56

Kim jest prowadząca tegoroczną Eurowizję?

Petra Mede, fot. SVTKomik, prezenterka, aktorka i pisarka, człowiek orkiestra. O kim mowa? O Petrze Mede, która będzie gospodynią trzech tegorocznych eurowizyjnych koncertów. Poznajcie ją bliżej…

Telewizja SVT, która odpowiada za organizację 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, wprowadziła w tym roku kilka rewolucyjnych zmian. Jedną z nich jest zastępienie trójki prowadzących przez jedną osobę. 28 stycznia Christer Björkman poinformował, że gospodynią tegorocznych eurowizyjnych wieczorów będzie Petra Mede.

Maria Petra Mede urodziła się 7 marca 1970 w Sztokholmie. W stolicy Szwecji spędziła jednak tylko trzy lata, ponieważ jej rodzina postanowiła przenieść się do Partille, spokojnej okolicy położonej na obrzeżach Göteborga. Przeprowadzka związana była z pracą jej ojca, który rozpoczął wówczas karierę w Volvo. Jej rodzina związana była z tańcem i Petra także obrała taką drogę. Pierwsze lekcje baletu rozpoczęła w wieku 6 lat. W zajęciach brała udział przez kilka lat. Zachęcona przez swojego nauczyciela, w wieku 12 lat rozpoczęła naukę w Szwedzkiej Akademii Baletowej. Z czasem okazało się, że powołaniem Petry jest balet nowoczesny oraz taniec współczesny. W wieku 18 lat otrzymała pierwszą profesjonalną rolę taneczną w Stora Teatern w Göteborgu.         

Petra chciała jednak czegoś więcej. Zgłosiła się do udziału w konkursie o grant dla młodych, szwedzkich tancerzy. Dotację otrzymała z rąk księżnej Christiny podczas uroczystej gali w Ryoal Opera House w Sztokholmie. Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu mogła wyjechać do La Salle Pleyel w Paryżu, gdzie trenowała przez 8 miesięcy u boku legenedy tańca – Zizi Jeanmaire. W tym czasie zaczęła się także jej przygoda z telewizją.

Jacques Martin zaprosił ją do udziału w programie „Dimanche Martin”, gdzie miała być tancerką. Pracę oczywiście przyjęła, bo liczył się dla niej każdy dodatkowy dochód. Po zakończeniu stypendium we Francji wróciła do Szwecji i przez pewien czas pracowała ze znanym, rodzimym choreografem Ivo Cramerem. Na drodze do szczęścia stanął jej poważny uraz kręgosłupa, który oznaczał definitywny koniec kariery tanecznej.   

Sytuacja zmusiła Petrę do znalezienia nowego pomysłu na siebie. Rozpoczeła więc studia pierwszego stopnia na Uniwersytecie Sztokholmskim z zakresu filologii francuskiej i drugorzędny kierunek – historię Sztokholmu. Po studiach została przewodnikiem po stolicy Szwecji, co pomogło rozwinąć jej umiejętności związane z wystąpieniami publicznymi.  

W 2005 roku zdecydowała się wziąć udział w konkursie „Comedy Bungy”. Spośród 20 uczestników zajęła drugie miejsce w półfinale, a późniejszy finał wygrała. Nagrodą był występ w jednym z największych komediowych klubów w Sztokholmie. Nowe doświadczenie „nakręciło” Petrę do koncertowania w małych barach i klubach. W 2007 zaproponowano jej przyłączenie się do telewizyjnego programu komediowego „Extra Extra”. Kilka miesięcy później otrzymała propozycję pracy w programie „Parlamentet”, co umocniło ją na pozycji jednego z najlepszych szwedzkich komików. W 2009 wybrano ją najlepszyą kobietą komik w Szwecji.  

W tym samym roku otrzymała propozycję poprowadzenia szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. To także przyczyniło się do rozwoju jej kariery, bo Melodifestivalen ogląda ponad jedna trzecia ludności Szwecji. Dwa lata później zaproszona została do poprowadzenia gali szwedzkich nagród filmowych. Jej talent sprawił, że organizatorzy zaproponowali jej tę funkcję także w 2012 roku. W ubiegłym roku wzięła także udział w żeńskim kabarecie Högklackat. Była tutaj nie tylko komikiem, ale jednym z głównych twórców przedsięwzięcia.    
 
Rok 2013 to dla Petry Mede nowy program w telewizji SVT. Oglądać ją można w „Humor Svensk”, w którym występują najlepsi szwedzcy komicy. A już 14 maja zobaczymy ją po raz pierwszy na eurowizyjnej scenie w Malmö. Wszystko wskazuje na to, że ta jedna osoba będzie w stanie wynagrodzić publiczności brak trójki konferansjerów…

~eurovision.tv, petramede.se (r.g)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.