Pala Alpitour

Turyn gospodarzem Eurowizji 2022!

8 października Europejska Unia Nadawców wraz z telewizją RAI poinformowały, że 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022, a miastem - gospodarzem będzie Turyn.
12 Paź 2021

Amandine Bourgeois we francuskich barwach

Amandine Bourgeois, fot. amandinebourgeois-officiel.com13 marca poznaliśmy propozycję Francji na tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji. Utwór zatytułowany L’enfer et moi w Malmö wykona Amandine Bourgeois.

O tym, że Amandine Bourgeois została wybrana tegoroczną reprezentantką Francji w Konkursie Piosenki Eurowizji, telewizja France 3 poinformowała już 22 stycznia. Jednak dopiero w marcu dane nam było poznać piosenkę, którą 34-letnia wokalistka z Tournefeuille wykona na eurowizyjnej scenie. Utwór zatytułowany L’enfer et moi skomponowany został przez Davida Salkina, a słowa piosenki napisał Boris Bergman. W połowie marca odbyła się także oficjalna prezentancja teledysku, którego producentami są Olivia Ruiz i Emile Simon.   

Amandine Bourgeois urodziła się w 1979 w Angoulême. Z muzyką związana jest od dziecka. W 2008 została laureatką francuskiej edycji Idola i podpisała kontrakt z wytwórnią Sony Music. Rok później światło dzienne ujrzał jej debiutancki album zatytułowany 20m2, który osiągnął ogromny sukces nie tylko w rodzimej Francji, ale także w Belgii i Szwajcarii. W ubiegłym roku ukazał się drugi i ostatni album wokalistki wydany przez Sony Music. Krążek Sans amour mon amour nie osiągnął jednak tak ogromnego sukcesu, jak jego poprzednik. W styczniu 2013 Amandine Bourgeois nawiązała współpracę z wytwórnią Werner Music, która ma ją także wspierać w przygotowaniach do tegorocznej edycji Eurowizji.

Francja związana jest z Konkursem Piosenki Eurowizji od samego początku. Kraj ten ma na koncie pięć zwycięstw. Po raz ostatni reprezentant Francji sięgnął po eurowizyjne trofeum w 1977 roku podczas konkursu w Londynie. Od dawna Eurowizja nie jest dla Francuzów łaskawa. Najlepszy wynik osiągnięty w ostatnich dziesięciu latach to ósme miejsce Patricii Kaas w Moskwie przed czterema laty. W Baku piosenka Echo (You And I) w wykonaniu Anggun okazała się porażką. Artystka zajęła dopiero 22. lokatę.

Francja jako kraj z tzw. Wielkiej Piątki ma zagwarantowany udział w finale, a więc Amandine Bourgeois usłyszymy dopiero w sobotę, 18 maja. Dwa dni wcześniej francuska publiczność odda swoje głosy podczas drugiego półfinału.

~eurovision.tv (r.g)

Amandine Bourgeois - L'Enfer Et Moi (Francja 2013)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.