Izrael wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji 2018, fot. Thomas Hanses

Izrael zwycięzcą Eurowizji 2018!

Za nami wielki finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji – Lizbona 2018. Decyzją widzów i jurorów eurowizyjne Grand Prix powędrowało w ręce reprezentantki Izraela. Netta z utworem Toy zdobyła 529 punktów. Drugie miejsce przypadło reprezentantce Cypru, a na trzecim znalazła się Austria.
13 Maj 2018

Facebook

„Pred Da Se Razdeni” propozycją Macedonii

Esma i Lozano, fot. Marko MarinkovichEsma i Lozano wybrani zostali tegorocznymi reprezentatami Macedonii w Konkursie Piosenki Eurowizji. Duet w Malmö wykonać miał utwór „Imperija”. Piosenka spotkała się jednak z ogromną krytyką, co spowodowało zmianę utworu, który będziemy mogli usłyszeć na eurowizyjnej scenie.

Esma i Lozano wybrani zostali tegorocznymi reprezentatami Macedonii w Konkursie Piosenki Eurowizji. Duet w Malmö wykonać miał utwór „Imperija”. Piosenka spotkała się jednak z ogromną krytyką, co spowodowało zmianę utworu, który będziemy mogli usłyszeć na eurowizyjnej scenie.   

28 grudnia 2012 macedoński nadawca MRT ogłosił, że duet Vlatko Lozanowski – Lozano i Esma Redžepova reprezentować będą Macedonię w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji Malmö 2013. Niespełna dwa miesiące później w studiu telewizyjnym MRT odbyła się oficjalna premiera utworu zatytułowanego „Imperija”. Ze względu na ogromną falę krytyki w kraju, piosenkę postanowiono wycofać z konkursu. Kompozytorom zarzucano m.in. słaby refren i zbyt prosty tekst.

Przystopiono więc do pracy nad nowym utworem. Lazar Cvetoski, Darko Dimitrov oraz Simeon Atanasov napisali muzykę, a Magdalena Cvetovska-Ena i w ten sposób powstała piosenka „Pred Da Sa Razdeni (Before The Dawn)”.

Głównym wyznacznikiem nowego utworu miało być ukazanie talentu muzycznego artystów. Zdecydowano się więc na połączenie nowoczesnych brzmień wykonywanych przez Lozano z tradycyją cygańską muzyką w wykoniu Esmy. Ale, czy to okaże się drogą do sukcesu? Warto dodać, że Darko Dimitrov, który jest jednym z kompozytorów "Pred Da Sa Razdeni", skomponował także utwór "Ninanajna", z którym Elena Risteska zajęła dwunaste miejsce podczas Eurowizji w Atenach.

Macedonia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1998 roku. Dwunaste miejsce uzyskane w Atenach jest najwyższą pozycją tego kraju w historii. Kaliopi, która reprezentowała Macedonię podczas konkursu w Baku zajęła trzynaste miejsce. Utwór "Crno I Belo" zdobył 71 punktów.

Podczas konkursu w Malmö, Esma i Lozano zaprezentują się w drugim półfinale, który odbędzie się w czwartek, 16 maja.

~eurovision.tv (r.g)

Esma & Lozano - Pred Da Sa Razdeni (Macedonia 2013)


Community Builder Avatar
matheo
szkoda, że odrzucili pierwszą piosenkę, bo "Imperija" spodobała mi się od pierwszego usłyszenia, a ta nowa piosenka nie jest taka zła ;)
0

W celu dodania komentarza zaloguj, lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz konta w naszym serwisie.
© 2007-2018 Eurowizja.Info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
The official theme art of the 1956-2018 Eurovision Song Contest © EBU
Archiwum serwisu 2007 - 2012

Please publish modules in offcanvas position.