Pala Alpitour

Turyn gospodarzem Eurowizji 2022!

8 października Europejska Unia Nadawców wraz z telewizją RAI poinformowały, że 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022, a miastem - gospodarzem będzie Turyn.
12 Paź 2021

Alyona Lanskaya reprezentantką Białorusi

Alyona Lanskaya, fot. facebook.comZa nami pierwsze narodowe preselekcje. W piątek, 7 grudnia Białorusini wybrali swoją reprezentantką na nadchodzący Konkurs Piosenki Eurowizji. Została nią Alyona Lanskaya, która w Malmo wykona utwór "Rhythm Of Love". .

Białoruska telewizja publiczna BTRC to pierwszy nadawca, który wybrał swojego reprezentanta na 58. Konkurs Piosenki Eurowizji. W piątek, 7 grudnia o bilet do Malmo walczyło dziesięciu wykonawców:

- Vitaliy Voronko – “I Wonder How You”
- Max Lawrence – “I Love Your Charming Eyes”
- Alyona Lanskaya – “Rhythm Of Love”
- Yankey – “Letter To Mother”
- Beaver Band – “Incredible Girl”
- Daria – “Catch Me Again”
- Uzari – “Secret”
- Alexei Gross – “One Way Love”
- Nuteki – “Save Me”
- Satsura – “Get Out Of My Way”

Zwycięzcę wybrali widzowie oraz jury w stosunku głosów 50:50. Oto wyniki finału białoruskich preselekcji:

24 pkt - Alyona Lanskaya
17 pkt - Nuteki
14 pkt - Satsura
11 pkt - Alexei Gross
11 pkt - Max Lawrence
11 pkt - Daria
10 pkt - Yankey
7 pkt - Uzari
7 pkt - Vitaliy Voronko
4 pkt - Beaver Band

Alyona Lanskaya zdobyła najwyższe noty zarówno w głosowaniu jurorów, jak i białoruskiej publiczności zgromadzonej przed telewizorami. Tym samym utwór "Rhythm Of Love" został propozycją naszych wschodnich sąsiadów na przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji. Warto jednak spojrzeć w przeszłość i przypomnieć sobie poczynania telewizja BTRC. Nikt nie może być więc pewien, że to właśnie ten utwór i tą wokalistkę usłyszymy w Malmo w białoruskich barwach...

Przypomnijmy, że Alyona Lanskaya miała reprezentować swoją ojczyznę podczas Eurowizji w Baku. Wykonać miała wówczas utwór "All my life", ale została zdyskwalifikowana z powodu prawdopodobnego ustawienia głosowania SMS-owego. W efekcie do stolicy Azerbejdżanu pojechała grupa Litesound. Zaś w latach 2010 i 2011 wybrane w preselekcjach utwory ostatecznie nie zagościły na eurowizyjnych scenach. Grupa 3+2 zamiast "Far Away" wykonała "Butterflies", a Anastasija Winnikawa w Dusseldorfie wykonała "I love Belarus", a nie wybraną w preselekcjach piosenkę "Born in Belorussia".

Białoruś jest jednym z młodszych stażem krajów w Konkursie Piosenki Eurowizji. Pierwsi reprezentanci tego kraju zagościli w 2004 na scenie w Stambule. Alaksandra Kirsanawa i Kanstancin Drapiez zajęli wówczas 19. pozycję w półfinale, co oczywiście nie dało awansu do koncertu finałowego. Od tego czasu Białoruś tylko dwa razy miała okazję zaprezentować się podczas finału. W 2007 Dima Koldun z piosenką "Work Your Magic" zajął 4. miejsce w półfinale, a w finale wysoką szóstą pozycję. W 2010 grupa 3+2 zakwalifikowała się z 9. miejsca w półfinale, ale w finale wypadli dużo gorzej, kończąc konkurs na przedostatnim miejscu. Ubiegłoroczna propozycja Białorusi, utwór "We Are The Heroes" zakończył przygodę z Eurowizją na 16. miejscu w półfinale.

Alyona Lanskaya - Rhythm Of Love (Białoruś 2013)

 


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.