Pala Alpitour

Turyn gospodarzem Eurowizji 2022!

8 października Europejska Unia Nadawców wraz z telewizją RAI poinformowały, że 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022, a miastem - gospodarzem będzie Turyn.
12 Paź 2021

Eurowizja ponownie bez polskiego reprezentanta!

TVP ponownie rezygnuje z EurowizjiTelewizja Polska po raz drugi zrezygnowała z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji. W maju 2013 podczas konkursu w Malmo nie zobaczymy więc artysty w biało – czerwonych barwach.

 

Gdy inne państwa i ich nadawcy publiczni przygotowują się do kolejnej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się Malmo, Telewizja Polska po raz drugi postanawia wycofać się z udziału w największym na świecie festiwalu piosenki, wydając w tej sprawie krótkie oświadczenie:

„Po wnikliwej analizie wszystkich argumentów za i przeciw zarząd TVP podjął decyzję, że Telewizja Polska nie weźmie udziału w najbliższej edycji Eurowizji. Zawiadomiliśmy już o tym organizatorów konkursu” – taką informację w imieniu naszego nadawcy publicznego wydała Joanna  Stempień – Rogalińska. Rzecznik prasowa TVP dodała także, że telewizyjna Jedynka nie wyemituje półfinałów i finału 58. Konkursu Piosenki Eurowizji.

W ubiegłym roku TVP tłumaczyła rezygnację z konkursu zaangażowaniem w dwie duże imprezy sportowe: Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, które Polska organizowała wspólnie z Ukrainą oraz Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie. W tym roku decyzja o rezygnacji nie jest niczym wytłumaczona. Jednym z czynników są zapewne finanse, bo o tym, że Telewizja Polska ma ogromne problemy finansowe wie chyba każdy Polak… Zaznaczyć jednak wypada, że są kraje, w których publiczne telewizje są w dużo gorszym stanie niż TVP, a udział w Eurowizji biorą, np. Grecja czy Hiszpania.

Udział w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji Malmo 2013 potwierdziło do tej pory 39 krajów. Po rocznej przerwie do eurowizyjnej rywalizacji powraca Armenia. Oprócz Polski z udziału zrezygnowała także Portugalia, zaś Europejska Unia Nadawców nadal czeka na decyzję Słowenii i Słowacji.

A my przypomnijmy, że Polska zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku i odniosła znaczący sukces. Reprezentująca nas Edyta Górniak zajęła drugie miejsce w Dublinie. Potem nasz kraj reprezentowali: Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, Anna Maria Jopek, Sixteen, Mietek Szcześniak, Piasek, Ich Troje, Blue Cafe, Ivan i Delfin, The Jet Set, Isis Gee, Lidia Kopania, Marcin Mroziński oraz Magda Tul. Po raz ostatni zagościliśmy na eurowizyjnej scenie podczas konkursu w Dusseldorfie.


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.