Pala Alpitour

Turyn gospodarzem Eurowizji 2022!

8 października Europejska Unia Nadawców wraz z telewizją RAI poinformowały, że 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022, a miastem - gospodarzem będzie Turyn.
12 Paź 2021

Startuje Melodifestivalen 2013

Melodifestivalen 2013, fot. SVT.se9 marca 2013 r. poznamy reprezentanta Szwecji na 58. Konkurs Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Malmo. Droga do finału Melodifestivalen nie jest jednak usłana różami. Wielki finał w Sztokholmie poprzedzą cztery półfinały oraz Koncert Drugiej Szansy. Poznajcie szczegóły Melodifestivalen 2013.

 

Szwedzkie preselekcje to jedne z największych i najbardziej znanych w Europie. Każdego roku przyciągają przez telewizory fanów Eurowizji nie tylko w Skandynawii, ale także na całym kontynencie. W tym roku Melodifestivalen przybiera jednak szczególny wymiar, bo jak wiadomo to właśnie telewizja SVT organizuje przyszłoroczną edycję Konkursu Piosenki Eurowizji.

Pomysłodawcą formuły szwedzkich preselekcji był Svante Stockselius, który do roku 2010 pełnił funkcję dyrektora wykonawczego ESC. Każdego roku do SVT napływa tysiące zgłoszeń od wykonawców chcących reprezentować swój kraj podczas największego konkursu muzycznego na świecie. Wczesną jesienią telewizja SVT odnotowała 2549 zgłoszeń. W półfinałach zaprezentowane zostaną jedynie 32 kompozycje spośród zgłoszonych. Oto harmonogram Melodifestivalen 2013:

Pierwszy półfinał - 2 lutego w Karlskrona's Telenor Arena:

- Cookies N Beans - "Burning Flags"
- Marie N'Diaye - "Gosa"
- YOHIO - "Heartbreak Hotel"
- Jay-Jay Johanson - "Paris"
- Anna Järvinen - "Porslin"
- David Lindgren - "Skyline"
- Eric Gadd - "Vi Kommer Aldrig Att Förlora"
- Michael Feiner & Caisa - "We’re Still Kids"

Drugi półfinał - 9 lutego w Gothenburg's Scandinavium:

- Joacim Cans - "Annelie"
- Anton Ewald - "Begging"
- Sean Banan - "Copacabanana"
- Rikard Wolff - "En Förlorad Sommar"
- Erik Segerstedt & Tone Damli - "Hello Goodbye"
- Felicia Olsson - "Make Me No 1"
- Pernilla Wahlgren, Hanna Hedlund & Jenny Silver - "On Top Of The World"
- Louise Hoffsten - "Only The Dead Fish Follow The Stream"

Trzeci półfinał - 16 lutego w Skellefteå Kraft Arena:

- Eddie Razaz - "Alibi"
- Amanda Fondell – "Dumb"
- Ravaillacz – "En Riktig Jävla Schlager"
- State of Drama – "Falling"
- Janet Leon - "Heartstrings"
- Caroline af Ugglas – "Hon Har Inte"
- Martin Rolinski – "In And Out Of Love"
- Elin Petersson - "Island"

Czwarty półfinał - 23 lutego w Malmö Arena:

- Ralph Gyllenhammar – "Bed On Fire"
- Terese Fredenwall – "Breaking The Silence"
- Behrang Miri – "Jalla Dansa Salwa"
- Lucia Pinera – "Must Be Love"
- Army Of Lovers – "Rockin’ The Ride"
- Ulrik Munther – "Tell The World I’m Here"
- Silvia Vrethammar – "Trivialitet"
- Robin Stjernberg – "You"


Zwycięzca i zdobywca drugiego miejsca w każdym z półfinałów przechodzi do finału. Wykonawcy, którzy w głosowaniu widzów zajmą odpowiednio trzecie i czwarte miejsce zakwalifikowani zostaną do koncertu drugiej szansy, który odbędzie się 2 marca w Karlstad. Stąd, także dwie najlepsze propozycje, dzięki uznaniu widzów, znajdą się w finale, a ten odbędzie się 9 marca w stolicy Szwecji, Sztokholmie.

Do 2009 roku ostateczne przyznawanie punktów w Wielkim Finale odbywało się w następujący sposób: z 11 regionów Szwecji: Örebro, Luleå, Falun, Karlstad, Umeå, Norrköping, Gothenburg, Sundsvall, Växjö, Malmö oraz ze Sztokholmu po zliczeniu głosów oddanych w systemie Audiotele prezenterzy przyznawali punkty z danego regionu w systemie: 1, 2, 4, 6, 8, 10 i 12 punktów.  W 2012 głosy oddawali widzowie oraz 11 międzynarodowych jurorów z: Belgii, Bośni i Hercegowiny, Wielkiej Brytanii, Estonii, Francji, Cypru, Irlandii, Malty, Norwegii, Niemiec i Ukrainy. System przyznawania punktów nie uległ zmianie. Jak będzie wyglądało głosowanie w przyszłym roku jeszcze nie wiadomo, jednak należy spodziewać się formy zbliżonej do tej z 2012. Gospodarzami Melodifestivalen 2013 będą: prezenterka i aktorka Gina Dirawi oraz popularny nie tylko w Szwecji, ale i całej Europie piosenkarz Danny Saucedo.

Pierwszy Melodifestivalen odbył się w 2002 roku i od tego czasu finał konkursu jest programem, który cieszy się największą oglądalnością w szwedzkiej telewizji. Szacuje się, iż finał Melodifestivalen 2012 obejrzało przed telewizorami ponad 40% ludności Szwecji (4 mln. widzów), a każdy z koncertów półfinałowych śledziło ok. 3 milionów Szwedów. W ubiegłym roku Szwedzi, podczas finału preselekcji, oddali ponad 2 miliony głosów za pomocą systemu audiotele.

Nasi sąsiedzi zza morza zadebiutowali w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1958 i do tej pory mają na koncie pięć zwycięstw , z czego najbardziej spektakularnym i od zawsze kojarzonym z Eurowizją jest pierwsze zwycięstwo Szwedów z 1974 roku, kiedy to ABBA utworem "Waterloo" podbiła serca Europejczyków. Później reprezentanci Szwecji stawali na "najwyższym stopniu podium" w latach: 1984, 1991 i 1999. W 2012 w wielkim stylu Eurowizję wygrała Loreen z utworem "Euphoria". Szwedka zdobyła 372 punkty, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii konkursu. Rekord wynoszący 387 punktów nadal należy do Alexandra Rybaka z Norwegii.


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.