Pala Alpitour

Turyn gospodarzem Eurowizji 2022!

8 października Europejska Unia Nadawców wraz z telewizją RAI poinformowały, że 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022, a miastem - gospodarzem będzie Turyn.
12 Paź 2021

Rewolucja w Malmo, czyli jak Szwedzi widzą ESC 2013

Depeche Mode w Malmö Arena, fot. SVTKonkurs Piosenki Eurowizji zorganizowany w 2000 roku przez Szwedów okazał się przełomowych dla tego festiwalu. Podobnie będzie w przypadku Eurowizji organizowanej w Malmo. Co tym razem proponuje telewizja SVT, która jest producentem przyszłorocznego konkursu?

Jeden prowadzący

Jak doskonale wiemy, przez ostatnie lata na eurowizyjnej scenie pojawiała się trójka prowadzących. Jednym ta rola udawała się lepiej, innym gorzej. Szwedzi doszli jednak do wniosku, że co za dużo to nie zdrowo i w tej kwestii powracają do korzeni Konkursu Piosenki Eurowizji. Gospodarzem trzech eurowizyjnych koncertów w Malmo będzie jedna osoba. Martin Österdahl, producent Eurowizji 2013 z ramienia SVT, w jednym z wywiadów zaznaczył, że jeden prowadzący zostanie lepiej odebrany przez publiczność, a sposób prowadzenia koncertów przypominał będzie galę wręczenia Oskarów. Kto poprowadzi Eurowizję w Malmo? Odpowiedzi na to pytanie nie zna jeszcze nikt. Spekuluje się, że jedną z potencjalnych kandydatek jest Izabella Scorupco, która u naszych zamorskich sąsiadów odniosła ogromny sukces.

Nie będzie ekranów LED!

Jeśli przypomnimy sobie Eurowizję sprzed 12 lat, która odbywała się w Sztokholmie, to zauważymy, że wówczas po raz pierwszy tłem dla występujących artystów były ekrany LED. Od tego roku stały się one nieodzownym elementem każdej eurowizyjnej sceny. Wyjątkiem była Eurowizja w Oslo, kiedy to ekrany zastąpiono tysiącami punktowych światełek. W 2013 ekranów LED jednak nie będzie. Szwedzi planują zbudować scenę z zupełnie nowymi rozwiązaniami technicznymi, jednak co mają na myśli, nie zdradzają.

Ze sloganem czy bez?

Najprawdopodobniej konkursowi w Malmo nie będzie towarzyszyło hasło przewodnie. Martin Österdahl uważa, że jednym z najlepszym sloganów było norweskie "Share The Moment", które doskonale odzwierciedlało atmosferę Eurowizji w 2010 roku. Choć w zamyśle organizatorów Eurowizja 2013 opierać ma się na wartościach przyświecającym temu konkursowi od samego początku, to uważają oni, że stworzenie dobrego hasła jest rzeczą naprawdę trudną. A jeśli slogan ma być przeciętny, to lepiej żeby nie było go wcale.

Nie będzie losowania kolejności startowej

Kolejna znacząca zmiana dotyczyć będzie kolejności występów. Do tej pory o pozycji startowej danego reprezentanta decydowało losowanie, które odbywało się zarówno przez półfinałami, jak i przed finałem. Od roku 2013 będzie jednak inaczej. Kolejność startową we wszystkich trzech eurowizyjnych koncertach określać będą producenci konkursu. Ta zasada nie jest nowością, bo stosuje się ją choćby w Melodifestivalen czy w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W ten sposób organizatorzy Eurowizji chcą, aby konkurs był jeszcze ciekawszy. Głównym celem jest takie ustawienie kolejności, aby utwory podobne do siebie stylistycznie nie były prezentowane jeden po drugim.

Wprowadzony w 2008 roku podział krajów na tzw. koszyki będzie nadal obowiązywał, choć na potrzeby Eurowizji w Malmo z góry ustalono jedną kwestię dotyczącą reprezentantów. Europejska Unia Nadawców zarządziła, że Dania weźmie udział w pierwszym półfinale, a Norwegowie zaprezentują się w drugim półfinale. W ten sposób producenci chcą zapewnić sąsiadującym ze Szwecją krajom wystarczającą dostępność biletów, bo to właśnie mieszkańców tych państw, poza Szwedami, spodziewają się najwięcej.


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.