Pala Alpitour

Turyn gospodarzem Eurowizji 2022!

8 października Europejska Unia Nadawców wraz z telewizją RAI poinformowały, że 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022, a miastem - gospodarzem będzie Turyn.
12 Paź 2021

Armenia powraca do eurowizyjnej rywalizacji!

fot. graafix.blogspot.comNa początku listopada telewizja ARMTV potwierdziła udział swojego kraju w przyszłorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Nadawca nie podał jednak jeszcze informacji dotyczących sposobu wyboru reprezentanta Armenii, który pojawi się na eurowizyjnej scenie w Malmo. Dlaczego reprezentant Armenii nie pojawił się w Baku?

Udział Armenii w Konkursie Piosenki Eurowizji, którego gospodarzem był sąsiadujący Azerbejdżan stanął pod znakiem zapytania już w maju 2011 roku. Konflikt polityczny pomiędzy Ormianami i Azerami miał stać się jednym z powodów, dla których Armenia potencjalnie miała zrezygnować z udziału w Eurowizji 2012. Jednak po otrzymaniu zapewnień ze strony władz azerskich oraz Europejskiej Unii Nadawców dotyczących bezpieczeństwa reprezentantów Armenii w Baku, ARMTV potwierdziła udział w konkursie. Na tym jednak historia się nie kończy...

Przez długi czas w Armenii toczyła się batalia, o to, czy kraj rzeczywiście powinien wysłać swoich reprezentantów do wrogo nastawionego Azerbejdżanu. Czynnikiem, który ostatecznie zadecydował było zastrzelenie Ormianina przez jednego z azerskich żołnierzy. Artyści związani z Eurowizją, tacy jak: Hayko (ESC2007) i Eva Rivas (ESC 2010) wystosowali do telewizji ARMTV petycje, w której zażądali rezygnacji Armenii z udziału w Eurowizji. W tym samym czasie prezydent Azerbejdżanu, llham Alijew uznał Armenię jako wroga numer jeden dla swojej ojczyzny.

W świetle takich wydarzeń, 7 marca 2012, a więc na półtora miesiąca przed konkursem, telewizja ARMTV przesłała do Europejskiej Unii Nadawców w Genewie stosowną informację o wycofaniu się Armenii z tegorocznej rywalizacji eurowizyjnej. W oficjalnym komunikacie, dyrektor wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji Jan Ola Sand wyraził rozczarowanie z powodu rezygnacji tego kraju zwracając jednocześnie uwagę na zapewnienia organizatorów dotyczące bezpieczeństwa w Baku.

Przypomnijmy, iż Armenia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku. Przez pięć lat była jednym z lepiej ocenianych państw. Do roku 2010 reprezentanci tego kraju zawsze kończyli finał w pierwszej dziesiątce. Najlepszy wynik osiągnęła Surisho, która w Belgradzie śpiewając „Qele, Qele” zdobyła czwarte miejsce. W 2011 Armenia po raz pierwszy nie zdołała zakwalifikować się do finału. Emmy i jej propozycja „Boom Boom” zakończyły półfinał na dwunastej lokacie.

Armenia jest jednym z 39 krajów, które potwierdziły udział w przyszłorocznej edycji Eurowizji. Wiadomo, że do konkursu na pewno nie powrócą: Andora, Czechy, Luksemburg, Monako. Europejska Unia Nadawców nadal czeka na decyzję kilku nadawców publicznych, w tym Telewizji Polskiej… A my przypomnijmy tylko, że 58. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Malmo w dniach 14, 16 i 18 maja 2013.


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.