Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Malmö gospodarzem Eurowizji 2013

Malmö Arena , fot. malmoarena.comSzwedzki nadawca publiczny - telewizja SVT wybrała miasto, które ugości delegacje i publiczność podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji. Przyszłoroczna edycja największego konkursu muzycznego na świecie odbędzie się w Malmö, w mieście, które już raz organizowało Eurowizję...

O tytuł miasta-gospodarza walczyły: Sztokholm, Malmö i Göteborg. To ostatnie odpadło na samym początku. Pewniakiem zatem wydawała się stolica Szwecji, która zaproponowała Friends Arenę będącą w stanie pomieścić ponad 30 tys. widzów. Niestety, w maju w Sztokholmie odbywać się będą Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2013, a SVT nie chciała dublować dwóch dużych imprez w jednym miejscu, zatem wybór padł na Malmö.   

Malmö to miasto portowe położone w południowej Szwecji na półwyspie Skania. Jeszcze w XVII wieku należało do Danii. Często określa się je "brzuchem Szwecji" podczas gdy Sztokholm to głowa, a Göteborg - serce. Spośród miejsc, które warto zobaczyć w mieście wymienić należy: renesansowy zamek Malmöhus, kościół św. Piotra, XVI-wieczny ratusz, synagogę z 1903, most nad Sundem łączony Malmö z Kopenhagą, wieżowiec Turning Torso, czy Malmö Arenę.

To właśnie ten ostatni obiekt ugości uczestników i publiczność podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji. Malmö Arena oddana została do użytku w listopadzie 2008 roku. Pojemność hali w przypadku organizacji koncertów muzycznych wynosi około 15 tys. miejsc. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że scena, greenroom i ogromne zaplecze techniczne spowodują, że liczba tych miejsc będzie znacznie mniejsza. Organizatorzy konkursu wybrali miejsce jego organizacji niespełna dwa miesiące po zakończeniu Eurowizji 2012, co zdaniem EBU jest dowodem profesjonalizmu i zaangażowania Szwedów. Malmö Arena wyglądem przypomina helsińską Hartwall Arenę, w której odbyła się Eurowizja w 2007 roku. Obiekt wymaga akceptacji Grupy Referencyjnej Europejskiej Unii Nadawców, ale to wydaje się być tylko formalnością.

Malmö Arena bez wątpienia przygotowana jest do organizacji wielkich imprez. To właśnie tutaj od 2009 roku odbywa sie jeden z półfinałów Melodifestivalen, czyli szwedzkich preselekcji. Miasto już raz organizowało Eurowizję. Miało to miejsce w 1992 roku, a konkurs odbył się w Malmö Isstadion.

58. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach: 14, 16 i 18 maja. Na dzień dzisiejszy, poza Gospodarzami, udział w konkursie potwierdziły: Albania, Armenia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Irlandia, Izrael, Holandia, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria oraz Wielka Brytania.


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.