Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. EBU/Thomas Hanses
Trofeum Konkursu Piosenki Eurowizji 2021

Dziś Wielki Finał Eurowizji 2021!

Przed nami finał 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. O Grand Prix walczyć będzie 26 wykonawców, z których tylko jeden wyjedzie z Holandii z eurowizyjnym trofeum. Koncert finałowy otworzy reprezentantka Cypru, a zakończy San Marino.

Za nami dwa koncerty półfinałowe. Z każdego z nich do ścisłego finału awansowało po dziesięciu artystów. Dołączyli oni do zwycięzcy poprzedniej edycji, czyli Holandii oraz krajów tzw. Wielkiej Piątki, które mają zagwarantowany udział w finale: Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Po zakończeniu czwartkowego półfinału organizatorzy ustalili kolejność startową biorąc pod uwagę charakterystykę utworów. Listę ułożono w taki sposób, aby utwory podobne do siebie stylistycznie nie były prezentowane jeden po drugim i wygląda ona następująco:

 1. CYPR - Elena Tsagrinou - "El Diablo"
 2. ALBANIA - Anxela Peristeri - "Karma"
 3. IZRAEL - Eden Alene - "Set Me free"
 4. BELGIA - Hooverphonic - "The Wrong Place"
 5. ROSJA - Manizha - "Russiam Woman"
 6. MALTA - Destiny - "Je Me Casse"
 7. PORTUGALIA - The Black Mamba - "Love Is On My Side"
 8. SERBIA - Hurricane - "Loco Loco"
 9. WIELKA BRYTANIA - James Newman - "Embers"
 10. GRECJA - Stefania - "Last Dance"
 11. SZWAJCARIA - Gjon's Tears - "Tout l'Universe"
 12. ISLANDIA - Daði og Gagnamagnið - "10 Years"
 13. HISZPANIA - Blas Cantó - Voy a quedarme"
 14. MOŁDAWIA - Natalia Gordienko - "Sugar"
 15. NIEMCY - Jendrik - "I Don't Feel Hate"
 16. FINLANDIA - Blind Channel - "Dark Side"
 17. BUŁGARIA - Victoria - "Growing Up Is Getting Old"
 18. LITWA - The Roop - "Discoteque"
 19. UKRAINA - Go_A - "Shum"
 20. FRANCJA - Barbara Pravi - "Voila"
 21. AZERBEJDŻAN - Efendi - "Mata Hari"
 22. NORWEGIA - Tix - "Fallen Angel"
 23. HOLANDIA - Jeangu Macrooy - "Birth of a New Age"
 24. WŁOCHY - Måneskin - "Zitti e buoni"
 25. SZWECJA - Tusse - "Voices"
 26. SAN MARINO - Senhit ft. Flo Rida - "Adrenalina"

Zwycięzcę wybiorą oczywiście jurorzy oraz widzowie, w tym roku z 39 krajów. Jury swoją punktację przyznało podczas drugiej próby generalnej, która odbyła się w piątkowy wieczór. Po zakończeniu finału Europejska Unia Nadawców opublikuje także pełne wyniki głosowania w półfinałach.

Wśród osób, które przekażą wyniki głosowania publiczności z poszczególnych krajów będą m.in. Ell i Nikki z Azerbejdżany (zwycięzcy ESC 2011), Carla z Francji (reprezentantka kraju w JESC 2019), Oto Nemsadze z Gruzji (reprezentant kraju w ESC 2019), Lucy Ayoub z Izraela (współprowadząca ESC 2019), Ryan O'Shaughnessy z Irlandii (reprezentant kraju w ESC 2018), Aminata Savadogo z Łotwy (reprezentantka kraju w ESC 2015), Polina Gagarina z Rosji (reprezentantka kraju w ESC 2015), Carola ze Szwecji (reprezentantka kraju w ESC 1983 i ESC 2006, zwyciężczyni ESC 1991). Wyniki głosowania polskich telewidzów przekaże Europie Ida Nowakowska.

Gospodarzami ostatniego eurowizyjnego wieczoru będą niezmiennie Chantal Janzen, Edsilia Rombley, Nikkie de Jager oraz Jan Smit. Wśród gości specjalnych w Rotterdam Ahoy pojawią się zwycięzcy Konkursów Piosenki Eurowizji: Lenny Kuhr (Holandia, 1969), Teach-In (Holandia, 1975), Sandra Kim (Belgia, 1986), Helena Paparizou (Grecja, 2005), Lordi (Finlandia, 2006) oraz Måns Zelmerlöw (Szwecja, 2015). Niestety, na scenie nie pojawi się zwycięzca poprzedniej edycji konkursu Duncan Laurence. U wokalisty potwierdzono pozytywny wynik COVID-19. Zgodnie z protokołem bezpieczeństwa przyjętym przez EBU Duncan skierowany został na izolację.

Transmisję 65. Konkursu Piosenki Eurowizji Rotterdam 2021 obejrzeć będzie można na kanałach TVP1 oraz TVP Polonia. Przekaz internetowy dostępny będzie za pośrednictwem oficjalnej strony konkursu - eurovision.tv oraz na kanale YouTube. Start o godzinie 21:00.

eurovision.tv

Eurowizja 2021 - Skrót utworów (Finał)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.