Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Kijów oficjalnie gospodarzem Eurowizji 2017

fot. NTUUkraińskie władze oraz przedstawiciele telewizji NTU już we wrześniu 2016 poinformowały, że miastem – gospodarzem 62. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie Kijów. Oficjalnie, dopiero 8 grudnia Grupa Referencyjna Europejskiej Unii Nadawców zaakceptowała stolicę Ukrainy jako organizatora. Konkurs odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym.

Kijów po raz trzeci w historii stanie się stolicą europejskiej muzyki. W 2005 stolica Ukrainy gościła uczestników jubileuszowego 50. Konkursu Piosenki Eurowizji, a cztery lata później w mieście odbyła się siódma edycja Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Obydwie imprezy zorganizowano w Pałacu Sportu. W tym roku festiwal zorganizowany zostanie w innym miejscu, a jego wybór nie należał do najłatwiejszych.

Po zwycięstwie Jamalii, ukraiński nadawca publiczny NTU stanął przed niełatwym zadaniem. Wielu obawiało się, że nasi wschodni sąsiedzi nie podołają organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia. Na początku zorganizowaniem Eurowizji zainteresowały się trzy miasta: Kijów, Odessa i Lwów. W tym pierwszym przypadku pojawił się pomysł, aby konkurs zorganizować na Stadionie Olimpijskim. Tym samym, na którym odbył się finał EURO 2012. Obiekt mógłby pomieścić ponad 70 tysięcy widzów, ale ostatecznie nie został zgłoszony. W czerwcu, minister kultury Jewhen Nyszczuk poinformował, że jego zdaniem Ukraina nie posiada odpowiedniego obiektu i kraj ma dwa wyjścia: zbudować dach na Arenie we Lwowie albo wybudować całkiem nowy obiekt w Kijowie.

Ostatecznie, o miano miasta – gospodarza ubiegało się sześć miast: Dniepr, Charków, Chersoń, Kijów, Lwów i Odessa. Telewizja NTU zorganizowała debatę telewizyjną pod nazwą Bitwa Miast, w której przedstawiciele poszczególnych miast mieli zaprezentować swoje propozycje. Na tej podstawie wybrano trzy miasta, które zakwalifikowano do kolejnego etapu. Były to:

  • Dniepr, który zaproponował DniproEuroArenę mogąca pomieścić 9500 osób na widowni. Władze zamierzały przebudować obiekt, a prace miałyby się zakończyć w marcu 2017, czyli na miesiąc przed rozpoczęciem prób do konkursu.
  • Kijów, który zaproponował znany nam już Pałac Sportu z widownią o pojemności 10 tysięcy osób oraz drugi obiekt, rezerwowy – Międzynarodowe Centrum Wystawiennicze, na widowni którego zasiąść może ponad 13 tysięcy osób.
  • Odessa, której propozycją był Stadion Czornomoreć mogący pomieścić ponad 30 tysięcy widzów. Stadion nie posiada dachu, jednak projekt zakładał jego dobudowanie w przypadku zwycięstwa Odessy.

Grupa Referencyjna Europejskiej Unii Nadawców wydała szereg zastrzeżeń dla wszystkich zakwalifikowanych miast. Zdaniem EBU obydwie propozycje ukraińskiej stolicy wymagają wielu prac technicznych, Dniepr nie posiada odpowiedniej infrastruktury, a stadion w Odessie będzie wymagał budowy dachu. NTU kilkakrotnie przekładała termin podania do publicznej wiadomości informacji o tym, które miasto zorganizuje Eurowizję 2017. W końcu, najlepszy okazał się obiekt zgłoszony jako rezerwowy – Międzynarodowe Centrum Wystawiennicze w Kijowie.

Obiekt ten jest największym centrum wystawowym na Ukrainie. Jego pomysłodawcą był Viktor Tkachenko – wieloletni dyrektor Pałacu Sportu. Centrum zaprojektowane zostało przez Yanusha Wiga, a oficjalne otwarcie miało miejsce w 2002 roku. Łączna powierzchnia obiektu wynosi 58 tysięcy metrów kwadratowych. W kompleksie mieści się 14 sal konferencyjnych, które mogą pomieścić od 90 do 600 osób. Można przypuszczać, że to właśnie w nich urządzone zostanie centrum prasowe. Na widowni będzie mogło zasiąść 13 tysięcy osób, a więc o trzy tysiące mniej w porównaniu do roku poprzedniego.

~eurovision.tv (r.g)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.