19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Michał Szpak reprezentantem Polski!

fot. TVPMichał Szpak decyzją widzów reprezentować będzie nasz kraj podczas 61. Konkursu Piosenki Eurowizji - Sztokholm 2016. W stolicy Szwecji artysta wykona utwór zatytułowany "Color Of Your Life". Tym samym wokalista pokonał dwie faworytki polskich preselekcji: Edytę Górniak i Margaret!

Chęć udziału w tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji zgłosiło do TVP 88 artystów. Spośród nich, komisja w składzie: Anna Will, Zygmunt Kukla, Waldemar Skowroński, Robert Janowski oraz Artur Orzech, wybrała dziewięcioro, których usłyszeć mogliśmy podczas sobotnich preselekcji.

Koncert preselekcyjny otworzył występ naszej ubiegłorocznej reprezentantki. Monika Kuszyńska wykonała utwór "Obudź się i żyj", czyli polską wersję piosenki "In The Name Of Love", z którą w Wiedniu zajęła 23. miejsce w finale. O eurowizyjny bilet do Sztokholmu walczyli: Taraka ("In The Rain"), Napoli ("My Universe"), Natalia Szroeder ("Lustra"), Dorota Osińska ("Universal"), Kasia Moś ("Addiction"), Ola Gintrowska ("Missing"), Michał Szpak ("Color Of Your Life"), Margaret ("Cool Me Down") oraz Edyta Górniak ("Grateful").  

Zwycięzcę wybrali tylko widzowie w głosowaniu SMS-owym. Organizatorzy nie opublikowali wszystkich wyników. Podczas wieczoru preselekcyjnego dowiedzieliśmy się kto stanął na podium. Trzecie miejsce przypadło "Grateful" Edyty Górniak, która zdobyła 18,49% głosów. Na drugim miejscu uplasowała się piosenka "Cool Me Down" w wykonaniu Margaret. Wokalistka zdobyła 24,72% głosów. Pierwsze miejsce, bezapelacyjnie, zajął Michał Szpak ze swoją propozycją "Color Of Your Life". Na jedynego wokalistę w stawce finałowej oddano 35,89% wszystkich głosów.  

Gospodarzem wieczoru był nasz wieloletni komentator eurowizyjny, Artur Orzech. Finał krajowych preselekcji uświetnił minirecital Andrzeja Piasecznego, który w towarzystwie Silesian Art Collective wykonał utwory: "Kalejdoskop szczęścia", "Ostatni" i "W świetle dnia".

Michał Szpak w tym roku skończy 26 lat. Wszystkim dał się poznać w 2011 brawurowym wykonaniem utworu Czesława Niemiena "Dziwny jest ten świat" w pierwszej polskiej edycji programu X Factor. Udało mu się dotrzeć do finału, w którym wspólnie z Alexandrą Burke (zwyciężczynią brytyjskiego The X Factor) zaśpiewał hit "Hallelujah" z repertuaru Leonarda Cohena. Ostatecznie, zajął drugie miejsce. W tym samym roku był jedną z gwiazd Orange Warsaw Festival, a pod koniec roku ukazał się jego pierwszy, studyjny minialbum zatytułowany "XI", na którym znalazło się pięć utworów.

W 2013 roku, wykonaniem piosenki "Oczy czornyje" wywalczył Złoty Samowar podczas Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. W listopadzie ubiegłego roku światło dzienne ujrzał pierwszy długogrający album studyjny Szpaka zatytułowany "Byle być sobą". Pierwszym singlem promującym płytę była piosenka "Real Hero". Wokalista zaśpiewał ten utwór w polskiej wersji podczas 52. KFPP w Opolu, dzięki czemu wygrał konkurs SuperPremiera.

W grudniu 2015 Michał Szpak wysłał do Telewizji Polskiej swoją eurowizyjną propozycję. Wówczas był to utwór "Such Is Life”. Kiedy TVP ogłosiła zmiany w formacie wyboru reprezentanta, wokalista zdecydował się zgłosić do preselekcji piosenkę "Color Of Your Life". Utwór skomponował Andy Palmer, a słowa napisał Kamil Varen. W jednym z wywiadów nasz tegoroczny reprezentant ocenił swoją piosenkę jako "utwór z przesłaniem, iż nic nie trwa wiecznie a to, kim jesteśmy, czy też kim możemy być, zależy tylko od nas. Nie ma życia bez łez, nie ma życia bez strachu, wszystko ma swój skutek i przyczynę. Kolor naszego życia zależy tylko od naszych życiowych wyborów".

Podczas tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, Michał Szpak zaprezentuje się w pierwszej połowie drugiego półfinału, który odbędzie się w czwartek, 12 maja. Jeśli "Color Of Your Life" przypadnie do gustu europejskiej publiczności oraz jurorom, to Michała ponownie zobaczymy w finale Eurowizji 2016, w sobotę, 14 maja.

~Eurovision.tv (rg)

Michał Szpak - Color Of Your Life (Polska 2016)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.