19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Pierwszy półfinał Melodifestivalen 2016 za nami!

Melodifestivalen 2016 - logo, fot. SVTW sobotę, 6 lutego odbył się pierwszy półfinał szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Nie obyło się niestety bez wpadki! Tuż przed półfinałowym koncertem, zdyskwalifikowana została jedna z uczestniczek. Tym samym w Göteborgu o bilet do finału walczyło sześciu, a nie siedmiu artystów.

W minioną sobotę ruszyła machina największych i najbardziej wyczekiwanych przez fanów preselekcji eurowizyjnych. Przez kolejne tygodnie Szwedzi wybierać będą artystów, którzy zakwalifikowani zostaną do finału, a 12 marca walczyć będą o bilet na eurowizyjną scenę. Zasady Melodifestivalen od lat pozostają niezmnienne. Do tegorocznej edycji telewizja SVT otrzymała 2450 zgłoszeń, a więc o niemal 300 propozycji więcej niż w roku ubiegłym. Wszystkie zgłoszone utwory poddane zostały ocenie jurorów, którzy wybrali 100, ich zdaniem, najlepszych propozycji. Spośród tej puli, SVT wybrała 28 piosenek, które podzielono na cztery półfinały.

Pierwszy półfinał odbył się w Hali Scandinavium w Göteborgu. Gospodyniami koncertu były Gina Dirawi oraz Petra Mede, a zaprezentowało się z nim sześciu uczestników:

  1. Samir & Viktor – "Bada Nakna"
  2. Pernilla Andersson – "Mitt Guld"
  3. Mimi Werner – "Ain’t No Good"
  4. Albin & Mattias – "Rik"
  5. Robin Bengtsson – "Constellation Prize"
  6. Ace Wilder – "Don’t Worry"

Zgodnie z zasadami w koncercie powinno zaprezentować się siedmiu wykonawców. Anna Book została jednak zdyskwalifikowana podczas prób. Utwór "Himmel för två" okazał sie plagiatem utworu, który dwa lata temu zgłoszono do mołdawskich preselekcji. Zdecydowano, że Anna Book wystąpi jako gość preselekcji. Co ciekawe, jej eurowizyjna propozycja była najwyżej uplasowaną spośród wszystkich zgłoszonych piosenek na szwedzkiej liście iTunes.         

Zgodnie z zasadami Melodifestivalen dwóch artystów bezpośrednio awansowało do finału, a dwóch kolejnych do tzw. koncertu drugiej szansy, w którym mają jeszcze okazję przekonać do siebie szwedzkich telewidzów. Do finału Melodifestivalen 2016 awansowali Ace Wilder z utworem "Don't worry" oraz Robin Bengtsson z piosenką "Constellation Prize". Drugą szansę otrzymali Samir & Viktor oraz Albin & Mattias.

Drugi koncert półfinałowy Melodifestivalen odbędzie się 13 lutego w Malmö Arenie. Poprowadzą go Dina Dirawi oraz dwukrotna reprezentantka Szwecji w Eurowizji, Charlotte Perrelli.

(rg)
~SVT.se


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.