19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Zmiana planów w TVP! Będą preselekcje narodowe

Sensacyjna wiadomość nadeszła z Woronicza. Dyrektor TVP1 poinformował na Twitterze, że nowy reprezentant Polski wybrany zostanie poprzez preselekcje narodowe. Ich finał zaplanowano na 5 marca w Warszawie. Nadawca nie podał jednak jeszcze żadnych szczegółów.

26 stycznia, Jan Pawlicki poinformował na swoim profilu na Twitterze, że o tym, kto wystąpi w polskich barwach podczas 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie zdecydują widzowie. Dyrektor telewizyjnej  Jedynki zapowiedział tym samym "koniec kapturowych sądów". Uznać można, że wpis ten sugeruje także, że według obecnego dyrektora TVP1, wybory wewętrzne, z którymi mieliśmy doczynienia przez ostatnie dwa lata, nie należały do trafionych w dziesiątkę. Jak widać, Pawlicki uznał także, że sama forma wyboru reprezentanta nie jest dobra i trzeb to zmienić oddając głos fanom Eurowizji.

Telewizja Polska nie podała jeszcze żadnych informacji dotyczących preselekcji. Na chwilę obecną nie wiadomo, jak będzie wyglądał cały proces począwszy od zgłoszeń utworów, a kończąc na samym finałowym show. W kuluarach już mówi się, że do krajowych eliminacji na pewno zgłoszą się Ci artyści, którzy wcześniej deklarowali chęć udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji. Mówi się tutaj m.in. o Michale Szpaku, Sarsie, Stashce czy Cleo, o której głośno zrobiło się po wpisie Donatanta na Facebook'u.

Pierwsze preselekcje narodowe TVP zorganizowała w 2003 roku. Przyznać trzeba, że to ich zwycięzcy - grupa Ich Troje - poradzili sobie jak dotąd najlepiej spośród wszystkich artystów wybranych w drodze krajowych eliminacji. Preselekcje w latach 2003 i 2004 uznać można za jedne z lepszych w polskim wykonaniu. Wówczas Eurowizja budziła zainteresowanie wśród znanych i cenionych na polskiej scenie artystów. W tych koncertach nie brakowało znanych nazwisk. Z preselekcjami w latach 2006 - 2011 bywało różnie. Ostatnie, zorganizowane w lutym 2011 zakończyły się dla ich zwyciężczyni - Magdaleny Tul - klęską podczas eurowizyjnego półfinału. Niestety, eliminacje organizowane przez TVP zazwyczaj zbierały więcej negatywnych, niż pozytywnych ocen. Krytykowano nie tylko słaby poziom utworów zakwalifikowanych do finału, ale także samą organizację show.

Jak będzie w tym roku, przekonamy się niebawem. Większość fanów liczyła, że "za chwilę" poznamy nazwisko polskiego reprezentanta, a tymczasem będzie trzeba jeszcze poczekać. O wszystkich krokach TVP związanych z narodowymi preselekcjami, będziemy Was na bieżąco informować.

~Twitter.com (rg)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.