19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Irlandia i Belgia wybrały reprezentantów

fot. EBUW minionym tygodniu poznaliśmy dwa kolejne utwory, które usłyszymy podczas 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Swoich reprezentantów wybrały Irlandia oraz Belgia. Irlandię reprezentował będzie Nicky Byrne, a belgijskich barw bronić będzie Laura Tesoro.

Nicky Byrne w irlandzkich barwach

13 stycznia irlandzka telewizja publiczna RTÉ poinformowała, że kraj w tegorocznej Eurowizji reprezentować będzie 37-letni Nicholas Bernard James Adam Byrne znany szerszej publiczności jako Nicky Byrne. Artysta podczas festiwalu wykona swój najnowszy singiel zatytułowany „Sunlight”, który skomponował wspólnie z Ronanem Hardimanem i Waynem Hectorem.

Nicky Byrne swoją popularność zdobył jako jeden z wokalistów grupy Westlife, z którą współpracował do 2012 roku, kiedy to członkowie zespołu zdecydowali o rozwiązaniu boysbandu. Obecnie jest współpracowadzącym program „The Hit” nadawany w  RTÉ One. Ta sama stacja od dwóch lat nadaje także jego autorski program zatytułowany „The Nicky Byrne Show”.

Byrne’a oglądać mogliśmy podczas Eurowizji w Malmö, Kopenhadze oraz Wiedniu, ponieważ to on przez ostatnie trzy lata prezentował wyniki irlandzkiego głosowania całej Europie. Tym razem to on będzie jednym z tych, którzy w napięciu wyczekiwać będą na wyniki głosowania z poszczególnych krajów. W maju przekonamy się, czy uda mu się przełamać złą passę Irlandii i zdobyć bilet do finału.

Irlandia nadal pozostaje rekordzistą, jeśli chodzi o ilość zwycięstw w Konkursie Piosenki Eurowizji. Jednak ostatnie lata nie były zbyt przyjazne dla reprezentantów tego kraju. W Wiedniu, Molly Sterling zajęłą dopiero 12. miejsce w półfinale uzyskując zaledwie 35 punktów.

Nicky Byrne - Sunlight (Irlandia 2016)


Laura Tesoro reprezentantką Belgii

W niedzielę, 17 stycznia poznaliśmy reprezentantkę Belgii. Widzowie oraz jurorzy zdecydowali, że kraj reprezentować będzie Laura Tesoro. Artystka w Sztokholmie wykona utwór zatytułowany „What’s the pressure”. Muzykę i słowa do zwycięskiej kompozycji napisali: Sanne Putseys, Louis Favre oraz Birsen Uçar.

Laura pokonała czterech innych artystów. W pierwszym etapie swoje głosy oddawali międzynarodowi jurorzy z: Szwecji, Azerbejdżanu, Grecji, Łotwy, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Irlandii i Węgier oraz telewidzowie. Po tym etapie Laura wraz z Tomem Frantzisem znalazła się w tzw. super finale. To spośród tej dwójki widzowie wybrać musieli reprezentanta swojego kraju. Ostatecznie, widzowie zdecydowali, że Belgię reprezentować będzie Laura.  

Gościem specjalnym finału belgijskich preselekcji była Hadise – reprezentantka Turcji w Konkursie Piosenki Eurowizji w Moskwie. Wokalistka wystąpiła także w roli ekspertki, jednak bez prawa głosu. W roli eksperta wystąpił także Christer Björkman, którego twarz od wielu lat możemy oglądać podczas konkursów Eurowizji, ponieważ jest on szefem szwedzkiej delegacji.

Niebawem okaże się, czy Laura będzie w stanie obronić lub polepszyć ubiegłoroczny wynik swojego kraju. Przypomnijmy, że w Wiedniu reprezentujący Belgię Loïc Nottet zajął wysokie, czwarte miejsce. Utwór „Rhythm Inside” zdobył 217 punktów.

Laura Tesoro - What's the pressure (Belgia 2016)

~eurovision.tv (rg)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.