19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Eneda Tarifa reprezentantką Albanii

Eneda Tarifa, fot. facebook.com27 grudnia poznaliśmy pierwszego uczestnika 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Swoją reprezentantkę podczas Festivali i Këngës wybrali Albańczycy. Kraj reprezentować będzie Eneda Tarifa, która w stolicy Szwecji wykona utwór zatytułowany Përrallë.

Finał albańskich preselekcji zatytułowanych Festivali i Këngës poprzedziły dwa półfinały. Z każdego koncertu półfinałowego bilet do finału otrzymywało aż 11 uczestników. W taki sposób, w Tiranie o miano reprezentanta Albanii walczyło 22 artystów:

 1. Adrian Lulgjuraj - Jeto dhe ëndërro
 2. Sigi Bastri - Ëngjëll i lirë
 3. Dilan Reka - Buzëqesh
 4. Luiz Ejlli - Pa mbarim
 5. Nilsa Hysi - Asaj
 6. Erga Halilaj - Monolog
 7. Florent Abrashi - Të ndjek çdo hap
 8. Teuta Kurti - Në sytë e mi
 9. Kozma Dushi - Një kafe
 10. Aslaidon Zaimaj - Merrmë që sot
 11. Egert Pano - Mos ik
 12. Kristi Popa - Ajo çfarë ndjej
 13. Rezarta Smaja & Klodian Kaçani - Dashuri në përjetësi
 14. Jozefina Simoni - Një det me ty
 15. Genc Tukiçi - Sa të dashuroj
 16. Evans Rama - Flakë
 17. Besa Krasniqi - Liroje zemrën
 18. Enxhi Nasufi - Infinit
 19. Flaka Krelani - S’je për mu
 20. Renis Gjoka - Ato që s’ti them dot
 21. Lind Islami - Për një mrekulli
 22. Eneda Tarifa - Përrallë

Zwycięzcę Festivali i Këngës wyłoniło 7-osobowe jury w składzie: Pirro Cako (kompozytor i wokalista), Francesek Radi (piosenkarz), Olto Boka (reprezentantka Albanii na ESC 2008), Jehona Sopi (piosenkarka), Alban Nimani (wokalista), Helidon Haliti (malarz) oraz Ilirjan Zhupa (poeta). Organizatorzy nie ujawnili wyników całego głosowania, poznaliśmy pierwszą dziesiątkę, która wyglądała następująco:

10. Evans Rama
9. Renis Gojka
8. Teuta Kurti
7. Dilan Reka
6. Nilsa Hysi
5. Enxhi Nasufi
4. Rezarta Smaja & Klodian Kaçani
3. Flaka Krelani
2. Aslajdon Zaimaj
1. ENEDA TARIFA

Eneda podczas preselekcji wykonała swoja piosenkę w ojczystym języku. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej wersji językowej utwór usłyszymy podczas przyszłorocznej edycji Eurowizji. Piosenka jest także dłuższa niż przewiduje to regulamin konkursu, w związku z czym na potrzeby Eurowizji będzie skrócona o ponad pół minuty.

Kim jest reprezentantka Albanii?

Eneda Tarifa urodziła się 30 marca 1982 roku w Tiranie. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w 2003 właśnie od uczestnictwa w Festivali i Këngës. Zakwalifikowała się wówczas do finału z utworem Qëndroj. W 2006 wzięła udział w rodzimym festiwalu Kënga Magjike, w którym zajęła czwarte miejsce. W 2007 ponownie ubiegała się o bilet na Konkurs Piosenki Eurowizji. Zajęła wówczas dalekie, dziesiąte miejsce. W 2010 wygrała konkurs Top Fest 2010. Później była także gospodarzem programu telewizyjnego pt. Portokalli. Jej mężem jest muzyk Erjon Zaloshnja. W 2013 na świat przyszła ich córka Aria.

Albania w Eurowzji

Albania uczestnicy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2004 roku. Kraj ten najlepszy wynik zanotował w 2012, kiedy to Rona Nishliu z utworem Suus zajęła piąte miejsce w finale. Elhaida Dani, która reprezentowała Albanię podczas konkursu w Wiedniu, zajęła dziesiąte miejsce w półfinale, a ostatecznie siedemnaste w finale uzyskując zaledwie 34 punkty.

~Eurovision.tv (rg)

Eneda Tarifa - Përrallë (Albania 2016)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.