19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Eurowizja 2016: Petra i Mans gospodarzami konkursu w Sztokholmie

 Måns Zelmerlöw i Petra Mede, fot. Janne Danielsson/SVTW poniedziałek, 14 grudnia szwedzka telewizja publiczna przedstawiła gospodarzy 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Tym razem z eurowizyjnej sceny przywita nad duet Petra Mede i Mans Zelmerlöw. Petra zdobyła ogromną popularność jako prowadząca festiwal w Malmö, Mans zaś zdobył Grand Prix tegorocznego konkursu.

Każdego roku, po zakończeniu Konkursu Piosenki Eurowizji, kiedy poznamy już zwycięski kraj, w mediach rusza giełda potencjalnych miast - gospodarzy oraz nazwisk prowadzących kolejną edycję konkursu. Tuż po zwycięstwie w Wiedniu, Mans Zelmerlöw wyraził ogromne zainteresowanie prowadzeniem konkursu organizowanego przez Szwedów. Organizatorzy konkursu przyznali, że do objęcia funkcji gospodarzy koncertów brane pod uwagę są: Sanna Nielsen, Gina Dirawi oraz Petra Mede. Na początku wydawało się, że biorąc przykład z Wiednia, damskie trio stanie na scenie w Sztokholmie. SVT jednak takich informacji nie potwierdziła. W czerwcu szwedzkie media podały informację, jakoby gospodarzami konkursu zostać mieli aktor Dolph Lundgren oraz Mans Zelmerlöw. We wrześniu potwierdzono, że ten drugi otrzymał propozycję poprowadzenia widowiska. Nadal zagadką pozostawało, kto piosenkarzowi towarzyszył będzie na scenie. Wszystkie wątpliwości telewizja SVT rozwiała 14 grudnia. Organizatorzy poinformowali, że u boku Mansa Zelmerlöwa pojawi się Petra Mede, która już raz była prowadzącą Konkurs Piosenki Eurowizji odbywający się w Malmö przed trzema latami.  

Kim jest Petra Mede?

Petra Mede urodziła się 7 marca 1970 roku w Sztokholmie. Ukończyła Szwedzką Akademię Baletową, ale postanowiła wyspecjalizować się w tańcu współczesnym. Jako zawodowa tancerka pracowała w Szwecji oraz we Francji. Niestety, kontuzje pleców oraz kilkuletnia rehabilitacja zmusiły ją do zakończenia kariery tanecznej. W 2005 postanowiła spróbwać swoich sił w komedii. Wygrała festiwal stand-upu Bungy Comedy. Od 2007 jest regularnym gościem programów satyrycznych w szwedzkiej telewizji. Sześć lat temu wybrana została najpopularniejszą kobietą ze świata szwedzkiej komedii. Także w 2009 roku powierzono jej rolę prezenterki podczas Melodifestivalen. Rok później otrzymała własny program zatytułowany Petra Mede Show, który łączy w sobie elementy komedii i talk-show. W latach 2011 i 2012 prowadziła ceremonie rozdania nagród Guldbagge, które nazwać można "szwedzkimi Oskarami". W maju 2013 roku Petra poprowadziła 58. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Malmö. W marcu 2015 była współprowadzącą specjalny jubileuszowy koncert Eurovision Song Contest's Greatest Hits organizowany przez BBC w Londynie. Petra będzie także jedną z prowadzących pierwszy koncert Melodifestivalen 2016.     

A kim Mans?

Mans Zelmerlöw na świat przyszedł 13 czerwca 1986 w Lund, w południowo - zachodniej Szwecji. W 2005 roku postanowił wziąć udział w szwedzkiej edycji programu Idol, w którym ostatecznie zajął piąte miejsce. Rok później podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Music Sweden, a w 2007 zakwalifikowany został do konkursu Melodifestivalen, w którym wykonał utwór Cara mia. Bez problemu awansował do finału szwedzkich preselekcji, ale w nim zajął dopiero trzecie miejsce. W tym samym roku światło dzienne ujrzał jego debiutancki album zatytułowany Stand by for…. W 2009 roku ponownie próbował swoich sił w Melodifestivalen. Tym razem w finale preselekcji zajął czwarte miejsce. Rok później także mogliśmy oglądać go podczas Melodifestivalen, ale tym razem jako prowadzącego. W grudniu 2014 zakwalifikowany został do jednego z półfinałów kolejnej edycji szewdzkich preselekcji. Z pierwszego miejsca awansował do finału i tym razem, zdobywając największą ilość głosów zarówno od jurorów, jak i publiczności, został reprezentantem Szwecji w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji - Wiedeń 2015. W stolicy Austrii utwór Heroes zdobył 365 punktów. Zelmerlöw otrzymał noty od wszystkich 39 krajów, które mogły przyznać punkty Szwecji. Wynik uzyskany przez Mansa Zelmerlöwa jest trzecim najwyższym wynikiem w historii Eurowizji po Loreen (372 punkty) i Alexandrze Rybaku (387 punktów). Mans Zelmerlöw znany jest nie tylko w Skandynawii, ale i w całej Europie. Często bywał także w Polsce. Na swoim koncie ma wiele nagród muzycznych, a wśród jego znanych przebojów, oprócz wpomnianych wcześniej Cara mia i Heroes wymienić można: Brother or Brother, Miss America, Work of Art (Da Vinci) czy Hope & Glory.

Szwedzi kolejny raz postanowili wyróżnić się na tle innych krajów, które miały okazję organizować Eurowizję. W 2013 roku podczas konkursu w Malmö zdecydowali się powrócić do korzeni festiwalu i podobnie jak kilkadziesiąt lat temu, Eurowizję poprowadziła jedna osoba. W ostatnich latach organizatorzy stawiali na trójkę prowadzących, z których zazwyczaj dwóch pojawiało się na scenie, a trzeci relacjonował to, co działo się w tzw. Green Roomie. Tym razem na scenie pojawi się duet, który przywita nas podczas półfinałów 10 i 12 maja oraz w czasie finału, który odbędzie się w sobotę, 14 maja. 

(rg)
~Eurovision.tv


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.