19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Eurowizja 2016: 43 kraje w Sztokholmie

ESC Sztokholm 2016, fot. EBUEuropejska Unia Nadawców ogłosiła oficjalną listę krajów, których reprezentantów zobaczymy podczas przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. W stolicy Szwecji pojawią się 43 reprezentacje, a więc tyle samo, co w latach 2008 i 2011.

Australii ciąg dalszy…

Organizatorzy 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu, w związku z okrągłym jubileuszem festiwalu, liczyli, że uda im się zgromadzić rekordową liczbę uczestników. Niestety, nie udało się, choć do udziału w konkursie zaproszono także Australijczyków. Eurowizja cieszy się ogromną popularnością w Australii, dlatego też reprezentanta tego kraju zaproszono jako gościa specjalnego, gwarantując mu jednocześnie udział w finale. Tym samym w 2015 roku pewny udział w finale miało siedem krajów.

Wówczas, Europejska Unia Nadawców zastrzegła, że Australia będzie mogła wziąć udział w kolejnej edycji Eurowizji, jeśli jej reprezentant w Wiedniu wygra konkurs. Jak doskonale wiemy, tak się nie stało, ale dla Australijczyków pojawiło się światełko w tunelu. Przedstawiciele telewizji SBS wyrażali zainteresowanie udziałem w przyszłorocznym festiwalu, choć stacja nigdy nie wydała w tej sprawie oficjalnego oświadczenia. W listopadzie SBS oraz EBU potwierdziły, że Australia weźmie udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, ale podobnie jak większość krajów będzie musiała przejść przez półfinały.

Ukraina powraca!

Ukraina to jeden z młodszych stażem krajów w eurowizyjnej rodzinie. Nasi wschodni sąsiedzi do eurowizyjnej rywalizacji dołączyli dopiero w 2003 roku. Jednak już rok po debiucie, reprezentantka tego kraju wywalczyła Grand Prix. Z ukraińskimi propozycjami bywało różnie, jednak przyznać trzeba, że na dwanaście dotychczasowych występów, aż siedem razy ukraińscy reprezentanci plasowali się w finałowej pierwszej dziesiątce. Ukraina każdego roku awansowała do finału. W 2015 telewizja NTU ze względu na zbyt napiętą sytuację związaną z konfliktem z Rosją oraz brak wystarczających środków finansowych, zmuszona była wycofać się z konkursu organizowanego w Austrii. Ogłaszając taką decyzję, ukraińska telewizja publiczna, wyrażała nadzieję, że uda się powrócić w 2016 roku. I tak też się stało. Reprezentanta Ukrainy poznać mamy w lutym.

Turcja nadal mówi nie!

Turcja zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1975 roku. Do tej pory jej reprezentanci pojawili się na eurowizyjnej scenie 34 razy. Choć przez ten czas turecki reprezentant wygrał zaledwie jeden raz, to w ostatnich latach Turcja także nie mogła narzekać, ponieważ zdobywała miejsca w pierwszej dziesiątce. Wyjątkiem był 2011 rok, kiedy to Turcji nie udało się awansować do finału. Podczas konkursu w Azerbejdżanie, Can Bonomo wywalczył dla Turcji 7. miejsce w finale. Telewizja TRT liczyła chyba jednak na więcej, bo nagle postanowiła wycofać się z udziału w kolejnej edycji festiwalu. Jak główny powód niezadowolenia turecki nadawca podał zasady regulaminu, który zapewnia tzw. Wielkiej Piątce udział w finale oraz podział głosów pomiędzy telewidzów i jurorów. Choć krążyły pogłoski o powrocie Turcji do konkursu w 2016, a niektóre media europejskie podały informacje, jakoby kraj ten zdecydował się na taki krok po trzyletniej przerwie, to oficjalna lista EBU rozwiała wszelkie wątpliwości. Z takich samych powodów, jak w latach ubiegłych, telewizja TRT nie zdecydowała się na powrót.

Czesi na tak, Portugalia na nie

Czesi, którzy zadebiutowali w Eurowizji w 2007 roku, a ze względu na bardzo słabe wyniki wycofali się już trzy lata później, postanowili powrócić podczas jubileuszowego konkursu w Wiedniu. Choć czeska propozycja nie zdołała awansować do finału, to spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem przez fanów konkursu. Czeska telewizja już w maju zaczęła dyskusję nad sensem udziału w Eurowizji. Na ostateczną decyzję wpływ miał mieć wynik oglądalności konkursu u naszych południowych sąsiadów. Musiał być na tyle dobry, że telewizja CT postanowiła nie rozstawać się z Eurowizją.

Kolejny raz z udziału w Eurowizji wycofuje się Portugalia. Podobnie jak w 2013 roku będzie to najprawdopodobniej roczna przerwa. Co ciekawe, telewizja RTP wówczas zrezygnowała z konkursu odbywającego się także w Szwecji. W 2013 powodem rezygnacji miały być problemy finansowe. W tym roku portugalski nadawca publiczny poinformował, że potrzebne są zmiany w sposobie wyboru reprezentanta. Telewizja chce dać sobie ponad rok czasu na restrukturyzację krajowych preselekcji i powrócić do konkursu w 2017 roku.

43 kraje w Sztokholmie…

Zgłoszenia do udziału w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji minęły we wrześniu. 26 listopada Europejska Unia Nadawców ogłosiła oficjalną listę uczestników. W stolicy Szwecji usłyszymy reprezentantów: Albanii, Armenii, Australii, Austrii, Azerbejdżanu, Białorusii, Belgii, Bośni i Hercegowiny (powrót po 3 latach), Bułgarii (powrót po 2 latach), Chorwacji (powrót po 2 latach), Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Macedonii, Gruzji, Niemiec, Grecji, Węgier, Islandii, Irlandii, Izraela, Włoch, Łotwy, Litwy, Malty, Mołdawii, Czarnogóry, Holandii, Norwegii, Polski, Rumunii, Rosji, San Marino, Serbii, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Ukrainy (powrót po roku przerwy) oraz Wielkiej Brytanii.

37 krajów udział weźmie w półfinałach, które odbędą się 10 i 12 maja. Z każdego z półfinałów awansuje po 10 krajów do finału. Udział w finale zagwarantowany mają tradycyjnie: Francja, Hiszpania, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania oraz ubiegłoroczni zwycięzcy, czyli Szwedzi. Finał odbędzie się w sobotę, 14 maja.

(rg)
~Eurovision.tv


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.