19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Eurowizja 2016 w Sztokholmie!

fot. swedentips.se8 lipca Sveriges Television AB - odpowiadająca za organizację 61. Konkursu Piosenki Eurowizji - poinformowała, że przyszłoroczna edycja festiwalu odbędzie się w stolicy Szwecji. Uczestników i publiczność gościć będzie hala Globen usytuowana w południowej części Sztokholmu. Konkurs odbędzie się 10, 12 i 14 maja.

Zwycięstwo Månsa Zelmerlöwa w Wiedniu dało Szwedom możliwość zorganizowania Konkursu Piosenki Eurowizji po raz szósty. O miano miasta – gospodarza przyszłorocznego festiwalu walczyło siedem miast: Göteborg, Malmö, Sztokholm, Linköping, Sandviken i Gävle oraz Örnsköldsvik. Göteborg zaproponował halę Scandinavium, w której odbyła się Eurowizja w 1985 roku.  Malmö zaproponowało ten sam obiekt, który gościł uczestników konkursu dwa lata temu. Sztokholm zaś zgłosił trzy obiekty. W stolicy Szwecji pod uwagę brano halę Tele 2 Arena, Friends Arenę, która od trzech lat organizuje finał Melodifestivalen oraz Globen Arenę, w której odbył się w konkurs w 2000 roku.

W czerwcu Friends Arena i Tele 2 Arena wycofały się z przetargu, ponieważ hale zostały zarezerwowane na rzecz rozgrywek piłkarskich zaplanowanych na maj 2016 roku. W tym samym miesiącu z listy potencjalnych kandydatów władze miasta zdecydowały się wykreślić Malmö Arenę. Tym samym, 8 lipca Martin Österdahl, producent wykonawczy Eurowizji 2016 z ramienia SVT poinformował, że przyszłoroczna edycja festiwalu odbędzie się w hali Globen w stolicy Szwecji.

Hala Globen (także Ericsson Globe, a wcześniej Stockholm Globe Arena) usytuowana jest w południowej dzielnicy Sztokholmu o nazwie Johanneshov. Halę otwarto 19 lutego 1989 roku. Obiekt ma 85 metrów wysokości, a jego średnica wynosi 110 metrów. Konstrukcja ze stali, betonu i szkła spoczywa na 48 wygiętych filarach w całości wykonanych ze stali. Wszystko to sprawie, że Globen jest największym sferycznym budynkiem na świecie. W obiekcie odbywają się zarówno imprezy sportowe, jak i wydarzenia artystyczne. Globen była już świadkiem m.in.: Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie (1995 i 2013), Halowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce (1996) oraz MTV Europe Music Awards 2000, Konkursu Piosenki Eurowizji 2000 czy finałów Melodifestivalen w latach 1989 i 2002-2012. Hala podczas widowisk muzycznych może pomieścić 16 tysięcy osób.  

W pobliżu Globen znajdują się także mniejsze hale, które wykorzystane zostaną do celów eurowizyjnych. W Hovet Arenie powstać ma centrum prasowe, w którym znajdzie się miejsce dla ponad 1500 akredytowanych dziennikarzy, zaś hala Annexet ma zostać zaaranżowana na przestrzeń dla delegacji. Co ciekawe, Martin Österdahl w bardzo enigmatyczny sposób wypowiedział się na temat Tele 2 Areny, która miałaby zostać wykorzystana podczas finału Eurowizji 2016, a jest ona w stanie pomieścić ponad 45 tysięcy osób.       

Martin Österdahl odpowiadał także za organizację konkursu dwa lata temu. Wówczas zdecydowano, że konkurs poprowadzi jedna osoba. W ten sposób organizatorzy chcieli nawiązać do korzeni Eurowizji. W Kopenhadze i Wiedniu podczas eurowizyjnych wieczorów publiczność witało trzech konferansjerów. Jak będzie w Sztokholmie, tego jeszcze nie wiadomo. Jako potencjalnych prowadzących rozważa się m.in. Sannę Nielsen, Ginę Dirawi, Petrę Mede, Dolpha Lundgrena, Robina Paulssona oraz...  Månsa Zelmerlöwa.   

Konkurs Piosenki Eurowizji Sztokholm 2016 odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja. Na dzień dzisiejszy udział potwierdziło 19 nadawców publicznych. My oczywiście czekamy na decyzję Telewizji Polskiej, która uwzględniła Eurowizję w planach ramówkowych na przyszły rok, jednak oficjalnego komunikatu w tej sprawie jeszcze nie wydano.

(rg)

~Eurovision.tv
~SVT.se
~Globearenas.se


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.