Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Eurowizyjne podsumowanie 2015 roku

Eurovision Song Contest's Greatest Hits 2015, fot. BBCKoniec grudnia i początek stycznia to czas podsumowań. Rok 2015 był rokiem szczególnym dla Konkursu Piosenki Eurowizji. To właśnie wtedy przypadała szczęściedziąta, jubileuszowa edycja największego muzycznego święta na starym kontynencie. Przypomnijmy sobie, jakimi wydarzeniami żyli fani Eurowizji w ubiegłym roku.

Organizatorzy pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się 24 maja 1956 roku w szwajcarskim Lugano, zapewne nie spodziewali się, że festiwal doczeka się kolejnych edycji, a po latach przekształci się w wielki konkurs zakrojony na tak szeroką skalę, obejmując swoim zasięgiem nie tylko Europę, ale także Japonię, Australię czy Stany Zjednoczone. Ostatnie sześćdziesiąt lat pokazało jak ewoluowała europejska muzyka, jak zmieniały się trendy i gusta, najpierw tylko jurorów, a później europejskiej publiczności. Eurowizja pokazała nam także jak na przestrzeni lat zmieniała się technika: przekaz obrazu, budowa sceny czy sposób głosowania.

Europejska Unia Nadawców bardzo długo przygotowywała się do organizacji jubileuszowej Eurowizji. Już w 2011 roku zaczęto archiwizować wszystkie eurowizyjne koncerty począwszy od tego pierwszego w Lugano. EBU chciała, aby całość gotowa była przed konkursem w 2015 roku. Udało się! Archiwizację zakończono w czerwcu 2014, a wszystkie materiały udostępnione zostały w lutym 2015 na specjalnej platformie pod adresem 60th.eurovision.tv. Największa niewiadomą związaną z organizacją tej wyjątkowej Eurowizji był kraj – gospodarz, ponieważ tego nikt nie mógł wcześniej przewidzieć. Wszystko wyjaśniło się w Kopenchadze, gdy Grand Prix powędrowało w ręcę Conchity reprezentującej Austrię. Tym samym przed wyzwaniem zorganizowania jubileuszowego konkursu stanął Wiedeń. Jan Ola Sand, dyrektor wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji z ramienia Europejskiej Unii Nadawców, zapowiadał wówczas, że festiwal w Wiedniu będzie „swoistym hołdem dla konkursu”. Czy tak było?

EBU chciała, aby w Wiedniu pojawiła się największa w historii konkursu liczba krajów – uczestników. Do powrotu próbowano namówić: Andorę, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Luksemburg, Monako i Słowację. Rozmowy z nadawcami publicznymi z tych krajów nie przyniosły jednak porządanych efektów. Swoją decyzję o wycofaniu się z konkursu podtrzymała nadal Turcja. Złe wiadomości nadeszły także z Kijowa. Ze względu na napiętą sytuację polityczną z Rosją i w rezultacie brak środków finansowych, z konkursu wycofała się także ukraińska telewizja publiczna. Choć do konkursu powróciły: Cypr, Czechy i Serbia to nadal nie była to zbyt imponująca liczba uczestników.

Organizatorzy postanowili zaprosić także gościa specjalnego do udziału w konkursie. Ze względu na ogromną popularność Eurowizji w Australii zaproszenie powędrowało do telewizji SBS, która miała wytypować swojego reprezentanta na konkurs w Wiedniu. Zaproszenie przez EBU i ORF kraju, który nie jest aktywnym członkiem organizacji, a także zagwarantowanie Australii udział w finale znalazło wśród fanów Eurowizji wielu przeciwników. Oczywiście, fakt ten miał także wielu zwolenników, co później przełożyło się na wynik Australii.

Ostatecznie w Wiedniu pojawiły się reprezentacje z 40 krajów. Spektakularne zwycięstwo, o czym doskonale wiemy, odniosła Szwecja, choć utwór „Hereos” okrzyknięty został wcześniej plagiatem, czego nikt nie potwierdził. Drugie miejsce przypadło Rosji. I tu na uwagę zasługuje fakt, że rosyjska piosenka była pierwszą w historii konkursu, która zdobyła ponad trzysta punktów i nie zdobyła Grand Prix. A krytykowana przez wielu Australia zakończyła finał na piątym miejscu.

Fani konkursu zarówno Ci zgromadzeni w Wiedniu, jak i Ci przed telewizorami mieli nadzieję, że podczas jubileuszowego finału będą mogli usłyszeć gwiazdy związane z Eurowizją. Niestety, nie doczekali się. W czasie oczekiwania na wyniki głosowania musieliśmy zadowolić się krótkim występem Conchity, rozmową prowadzącej ze zwycięzcą Junior Eurovision Song Contest 2014, a także krótkimi filmikami pokazującymi różne aspekty Konkursu Piosenki Eurowizji. Organizatorzy skrytykowani zostali także za przygotowanie specjalnych zagłuszaczy. Miały one za zadanie zamaskować buczenie publiczności, gdyby takie pojawiło się, podczas występu Rosji, co miało miejsce w Kopenchadze. Wielu zwracało także uwagę, że organizatorzy nie zadbali o osoby niepełnosparwne, co na swojej skórze zapewne odczuła reprezentantka Polski. Na eurowizyjną scenę, jak i do Green Roomu prowadziły schody… Monikę Kuszyńską trzeba było na scenę wnosić wraz z wózkiem, ponieważ nie miała szansy sama na nią wjechać. Fakt ten nie umknął uwadze niektórym komentatorom.

Polina Gagarina - A Million Voices (Eurowizja 2015 - Finał - Rosja)

Ci, którzy mieli ochotę usłyszeć eurowizyjne gwiazdy, mogli tego uświadczyć podczas specjalnego koncertu Eurovision Song Contest’s Greatest Hits zorganizowanego 31 marca w Londynie przez stację BBC. Gospodarzami koncertu byli Petra Mede oraz Graham Norton, a na scenie w London's Eventim Apollo Hammersmith pojawili się: Emmelie de Forest (Dania 2013), Anne Marie David (Luksemburg 1973), Herreys (Szwecja 1984), Dana International (Izrael 1998), Olsen Brothers (Dania 2000), Brotherhood Of Man (Wielka Brytania 1976), Nicole (Niemcy 1982), Lordi (Finlandia 2006), Dima Bilan (Rosja 2008), Bobbysocks (Norwegia 1985), Loreen (Szwecja 2012), Johnny Logan (Irlandia 1980 i 1987) oraz Conchita (Austria 2014). Wyjątkowym gościem była mająca dziś 91 lat Lys Assia – zwyciężczyni pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji. Koncert zwieńczyło wykonanie przez wszystkich artystów chyba najsłynniejszego eurowizyjnego utworu – Waterloo grupy ABBA.

Eurovision Song Contest's - Greatest Hits (Wlk. Brytania - Londyn 2015)

16 kwietnia w stolicy Małopolski odbyła się specjalna konferencja zorganizowana przez Compress Kraków (Biuro Miasta Wiednia w Krakowie). W Hotelu Pod Różą spotkali się reprezentanci Austrii oraz Polski. Po części oficjalnej grupa The MakeMakes oraz Monika Kuszyńska zaprezentowali swoje eurowizyjne propozycje. Dwa dni później w Amsterdamie odbył się koncert Eurovision In Concert 2015, na którym pojawiło się 24 artystów z 40 biorących udział w ubiegłorocznym konkursie. 20 kwietnia światło dzienne ujrzała składanka zawierająca wszystkie konkursowe piosenki, zaś 22 czerwca na rynku pojawiła się płyta DVD z zapisem wszystkich trzech koncertów.

Oficjalne infrmacje Europejskiej Unii Nadawców mówią, że obydwa półfinały oraz finał Eurowizji 2015 obejrzało ponad 197 milionów osób. Wysokie, choć nie najwyższe w historii, wyniki oglądalności zanotowała Telewizja Polska. Finał z udziałem Moniki Kuszyńskiej zanotował oglądalność na poziomie 4,46 miliona, a więc o niemal 200 tysięcy mniej niż finał z udziałem Donatana i Cleo. Półfinał z udziałem Polski obejrzało ponad 4,5 miliona Polaków, a największą ogloądalność odnotowano podczas występu Moniki i w czasie ogłaszania krajów zakwalifikowanych do finału.

Monika Kuszyńska - In The Name Of Love (Eurowizja 2015 - Finał - Polska)

Ogromne wyniki oglądalności przełożyły się zapewne także na wyniki w sieci. Tradycyjnie, pod koniec roku firma Google opublikowała statystyki dotyczące najpoppularniejszych haseł wyszukiwanych przez Internautów. Okazało się, że w 2015 to właśnie hasło „Eurowizja” cieszyło się największym powodzeniem wśród fraz związanych z rozrywką. Na 40 krajów, które brały udział w ubiegłorocznym konkursie, aż w 28 Eurowizja była jednym z najczęściej wpisywanych haseł w wyszukiwarce.

~Eurovision.tv (rg)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.