Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

"I Want Your Love" propozycją Mołdawii

fot. eduardromanyuta.comTegorocznym reprezentantem Mołdawii został Eduard Romanyuta, który w stolicy Austrii wykona utwór zatytułowany "I Want Your Love". Piosenkarz urodził się 23 października 1992 w ukraińskim Tarnopolu. W swoim rodzinnym kraju trzykrotnie próbował walczyć o bilet na Konkurs Piosenki Eurowizji. Po raz pierwszy wystartował w preselekcjach w 2011 roku z utworem "Berega". W preselekcjach do 58. edycji festiwalu zaprezentował piosenkę "I'll Never Let Go". Zajął wówczas piąte miejsce. Dwa lata temu ponownie próbował swoich sił. Kompozycją "Get Real With My Heart" nie przekonał do siebie ukraińskiej publiczności i zajął ostatecznie trzecią pozycję.

Tym razem postanowił ubiegać się o możliwość reprezentowania Mołdawii w Konkursie Piosenki Eurowizji. 28 lutego wygrał mołdawskie preselekcje i tym samym został pierwszym obcokrajowcem reprezentującym ten kraj w festiwalu. Na eurowizyjnej scenie artysta wykona utwór "I Want Youu Love" skomponowany przez Erika Lewandera, Hayley Aitken oraz Toma Andrewsa. Wygrana ukraińskiego wokalisty nie obyła się jednak bez kontrowersji. Po wygranych eliminacjach autorzy piosenki posądzeni zostali o plagiat. Zwycięski utwór porównywano m.in. do "It's Like That" Mariah Carey czy "Rude Boy" Rihanny. Eduard Romanyuta posądzony został także o kupowanie głosów, które miały mu zapewnić wygraną w finale preselekcji.

Mołdawia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2005 roku. Od tego czasu reprezentantom tego kraju tylko raz nie udało się zakwalifikować do finału. Miało to miejsce w roku 2014. Cristin Scarlat z utworem "Wild Soul" zdobyła w półfinale zaledwie 13 punktów, co przełożyło się na 16. miejsce. W tym roku mołdawski reprezentant otworzy pierwszy półfinał. Czy startowa jedynka okaże się dla niego szczęśliwa? Odpowiedź poznamy już niebawem, bo we wtorek, 19 maja.

~Eurovision.tv (rg)

Eduard Romanyuta - I Want Your Love (Mołdawia 2015)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.