Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Måns Zelmerlöw reprezentantem Szwecji!

fot. Stina Stjernkvist/SVTZa nami największe i najbardziej spektakularne preselekcje eurowizyjne na naszym kontynencie. Po sześciu tygodniach zmagań artystów poznaliśmy zwycięzcę Melodifestivalen 2015 i tym samym reprezentanta Szwecji w Wiedniu. Naszych zamorskich sąsiadów w stolicy Austrii reprezentować będzie Måns Zelmerlöw z utworem "Heroes".

Göteborg, Malmö, Östersund, Örebro i Helsingborg to miasta, które przez ostatnie tygodnie gościły potencjalnych reprezentantów Szwecji na 60. Konkurs Piosenki Eurowizji Wiedeń 2015. Każdy tydzień dla jednych wykonawców okazywał się szczęśliwy i dawał przepustkę do koncertu finałowego. Inni zaś musieli pogodzić się z porażką i brakiem zaufania ze strony szwedzkich telewidzów, którzy to w stu procentach decydowali o tym, kto zdobędzie bilet do wielkiego finału Melodifestivalen 2015.

W porównaniu do lat poprzednich, zasady Melodifestivalen uległy małym zmianom. Szwedzki nadawca publiczny zdecydował, że w każdym z czterech półfinałów zaprezentuje się siedmiu,  a nie jak do tej pory ośmiu wykonawców. Niezmiennie, z każdego półfinału awansowały dwie piosenki z największą ilością głosów. Kolejne dwie przechodziły do tzw. Koncertu Drugiej Szansy. I tutaj także zmiana. Z owego koncertu do tej pory awansowało dwóch wykonawców. W tym roku zdecydowano, że będzie ich aż czterech.

W taki sposób powstała stawka finałowa, która 14 marca w Friends Arenie w Sztokholmie walczyła o bilet do stolicy Austrii:

 1. Samir & Viktor - "Groupie"
 2. JTR - "Building It Up"
 3. Dinah Nah - "Make Me (La La La)"
 4. Jon Henrik Fjällgren - "Jag är fri (Manne Leam Frijje)"
 5. Jessica Andersson - "Can't Hurt Me Now"
 6. Måns Zelmerlöw - "Heroes"
 7. Linus Svenning - "Forever Starts Today"
 8. Isa - "Don't Stop"
 9. Magnus Carlsson - "Möt mig i Gamla stan"
 10. Eric Saade - "Sting"
 11. Mariette - "Don't Stop Believing"
 12. Hasse Andersson - "Guld och gröna skogar"

Tutaj, w przeciwieństwie do półfinałów swoje głosy oddali także międzynarodowi jurorzy. W tym roku było ich jedenastu: Mart Normet (Estonia), Daniel D'Anastasi (Malta), Gohar Gasparayan (Armenia), Bruno Berbères (Francja), Moshe Morad (Izrael), Maja Keuc (Słowenia), Klitos Klitou (Cypr), Axel Hirsoux (Belgia), Simon Proctor (Wielka Brytania), Daniel Dekker (Holandia) oraz Conchita Wurst (Austria). Szwedzcy telewidzowie oddali w czasie finału 1 555 557 głosów!

Zdecydowanym faworytem jurorów okazał się Måns Zelmerlöw. Utwór "Heroes" zdobył 122 punkty. Na drugim miejscu znalazła Mariette z wynikiem 74 punktów. Na trzecim miejscu uplasował się Jon Henrik Fjällgren, któremu jurorzy przyznali 51 punktów. Zelmerlöw był także zdecydowanym faworytem szwedzkiej publiczności. Wokalistka uzyskał 35,1% oddanych głosów, co w przeliczeniu dało mu 166 punktów. 18,6% głosów zdobył Jon Henrik Fjällgren (88 punktów), a 14,3% głosów przypadło Hasse Anderssonowi (68 punktów). Po zliczeniu punktów przyznanych przez jurorów i tych wynikających z głosowania widzów, ostateczne wyniki Melodifestivalen 2015 wyglądały następująco:

12. Dinah Nah - "Make Me (La La La)" - 22 punkty
11. Jessica Andersson - "Can't Hurt Me Now" - 23 punkty
10. JTR - "Building It Up" - 24 punkty
09. Magnus Carlsson - "Möt mig i Gamla stan" - 28 punktów
08. Samir & Viktor - "Groupie"  - 49 punktów
07. Isa - "Don't Stop" - 56 punktów
06. Linus Svenning - "Forever Starts Today" - 59 punktów
05. Eric Saade - "Sting" - 71 punktów
04. Hasse Andersson - "Guld och gröna skogar"  - 88 punktów
03. Mariette - "Don't Stop Believing" - 102 punkty
02. Jon Henrik Fjällgren - "Jag är fri (Manne Leam Frijje)" - 139 punktów
01. Måns Zelmerlöw - "Heroes" - 288 punktów!!!

Måns Zelmerlöw zaprezentuje się w drugiej połowie drugiego półfinału. Czy uda mu się powtórzyć sukces Sanny Nielsen, która przed rokiem zajęła drugie miejsce w półfinale, zaś w finale utwór "Undo" uplasował się na miejscu trzecim. Odpowiedź, chociaż częściową, poznamy już w czwartek, 21 maja.

~SVT.se (rg)

Måns Zelmerlöw - Heroes (Szwecja 2015)

 

Måns Zelmerlöw - Heroes - Teledysk (Szwecja 2015)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.