Izrael wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji 2018, fot. Thomas Hanses

Izrael zwycięzcą Eurowizji 2018!

Za nami wielki finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji – Lizbona 2018. Decyzją widzów i jurorów eurowizyjne Grand Prix powędrowało w ręce reprezentantki Izraela. Netta z utworem Toy zdobyła 529 punktów. Drugie miejsce przypadło reprezentantce Cypru, a na trzecim znalazła się Austria.
13 Maj 2018

Facebook

Monika Kuszyńska reprezentantką Polski w Wiedniu!

Monika Kuszyńska, fot. facebook.comPo wielu tygodniach spekulacji, plotek i najróżniejszych doniesień z mediów, 9 marca w programie Świat się kręci poznaliśmy reprezentanta Polski w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Decyzją TVP nasz kraj w stolicy Austrii reprezentować będzie Monika Kuszyńska z utworem In The Name Of Love.

Doda, Ewa Farna, Margaret, Sylwia Grzeszczak, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, a nawet Maryla Rodowicz to artystki, które przez ostatnie tygodnie typowane były przede wszystkim przez sympatyków Eurowizji jako potencjalne reprezentantki naszego kraju w największym muzycznym festiwalu na starym kontynencie. Wszystkie wątpliwości rozwiano w programie „Świat się kręci” wyemitowanym 9 marca w telewizyjnej Jedynce.

Gośćmi Agaty Młynarskiej byli Artur Orzech, Marek Sierocki oraz Ryszard Rembiszewski, którzy opowiadali m.in. o historii festiwalu, wspominali największe sukcesy, przypominali polskie występy na Eurowizji, a także próbowali wspólnie znaleźć receptę na sukces. W studio pojawili się także Donatan i Cleo oraz Halina Frąckowiak.

Decyzję w sprawie polskiego reprezentanta ogłosił Juliusz Braun, prezes Zarządu TVP S. A., który odniósł się do hasła przewodniego towarzyszącego konkursowi w Wiedniu. Jak mówił, Monika Kuszyńska bardzo dobrze wpisuje się w ideę budowania mostów. Potrafi to wyrazić nie tylko w muzyce, ale także w swoim życiu. Potrafiła po dramatycznym wypadku, nie tylko wrócić do aktywności na estradzie, ale zaangażowała się też w działania społeczne. Swoim przykładem i ciężką pracą pokazuje, że nawet, gdy nie może stanąć na nogi w sensie dosłownym, to można się jednak podnieść, osiągnąć sukces, a co więcej pomagać innym, którym podnieść się trudno.   

Juliusz Braun przypomniał koncert na festiwalu w Opolu, kiedy to Monika Kuszyńska trzy lata temu ponownie pojawiła się opolskim amfiteatrze. Wówczas owacje na stojąco świadczyły o wielkiej sympatii jaką artystkę darzą polscy widzowie. Zdaniem Prezesa Telewizji Polskiej, nasza reprezentantka występując przed wielomilionową widownią Eurowizji, będzie znakomitym ambasadorem Polski.

Monika w Wiedniu wykona utwór zatytułowany In The Name Of Love, którego słowa napisała sama, a muzykę skomponował jej mąż Kuba Raczyński. Utwór stworzony został przede wszystkim z myślą o Konkursie Piosenki Eurowizji, ale jednocześnie stał się kompozycją zapowiadającą drugi solowy album Kuszyńskiej, który światło dzienne ujrzeć ma jesienią. Artystka nie zapomniała jednak o polskich fanach. Piosenka nagrana została także w polskiej wersji językowej, która nosi tytuł Obudź się i żyj.

Monika Kuszyńska urodziła się 14 stycznia 1980 w Łodzi. Tutaj ukończyła liceum ogólnokształcące i studia wyższe. Pod koniec 2000 roku została wokalistką grupy Varius Manx zastępując Kasię Stankiewicz. W 2001 ukazał się album Eta, pierwszy nagrany z nową wokalistką. Rok później Monika Kuszyńska wraz z zespołem Varius Manx wzięła udział w Konkursie Piosenki Krajów Nadbałtyckich. W szwedzkim Karlshamn grupa utworem Moje Eldorado wywalczyła Grand Prix konkursu. W 2002 ukazał się kolejny album zespołu pt. Eno, a dwa lata później grupa świętowała swoje 15-lecie. 28  maja 2006 wokalistka wraz z zespołem miała poważny wypadek samochodowy. Od tego czasu Kuszyńska pozostaje sparaliżowana od pasa w dół i porusza się na wózku inwalidzkim.

Po intensywnej rehabilitacji artystka powróciła na wielką scenę w 2012 roku. Wystąpiła wówczas w konkursie Premier podczas 49. KFPP w Opolu. Zaśpiewała utwór Ocaleni, który promował jej pierwszy solowy krążek. Teraz pracuje nad swoją drugą płytą, czego efektem jest choćby utwór In The Name Of Love.

A my tylko przypominamy, że Polska po raz pierwszy udział w Konkursie Piosenki Eurowizji wzięła w 1994 roku. Reprezentująca nas wówczas Edyta Górniak utworem To nie ja wywalczyła w Dublinie drugie miejsce. Później reprezentowali nas:  Justyna Steczkowska (18. miejsce), Kasia Kowalska (15. miejsce), Anna Maria Jopek (11. miejsce), Sixteen (17. miejsce), Mietek Szcześniak (18. miejsce), Piasek (20. miejsce), Ich Troje (7. miejsce), Blue Cafe (17. miejsce),  Ivan & Delfin (11. miejsce w półfinale), Ich Troje z Magdą Femme i Justyną Majkowską (11. miejsce w półfinale), The Jet Set (14. miejsce w półfinale), Isis Gee (24. miejsce w finale), Lidia Kopania (12. miejsce w półfinale), Marcin Mroziński (13. miejsce w półfinale), Magda Tul (19. miejsce w półfinale). Ubiegłoroczni reprezentanci Donatan i Cleo z piosenką My Słowianie – We Are Slavic zajęli ósme miejsce w półfinale. W głosowaniu finałowym uzyskali 62 punkty, co przełożyło się ostatecznie na 14. miejsce w finale.

Monika Kuszyńska zaprezentuje się na eurowizyjnej scenie podczas drugiego półfinału, który odbędzie się w czwartek, 21 maja. Czy uda jej się zbudować most, który zaprowadzi ją do finału? Odpowiedź na to pytanie poznamy już niebawem.

~TVP.pl, Wikipedia.org, Materiały własne (rg)

Monika Kuszyńska - In The Name Of Love (Polska 2015)

Świat się kręci, 09.03.2015 (TVP)W celu dodania komentarza zaloguj, lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz konta w naszym serwisie.
© 2007-2018 Eurowizja.Info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
The official theme art of the 1956-2018 Eurovision Song Contest © EBU
Archiwum serwisu 2007 - 2012

Please publish modules in offcanvas position.