Pala Alpitour

Turyn gospodarzem Eurowizji 2022!

8 października Europejska Unia Nadawców wraz z telewizją RAI poinformowały, że 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022, a miastem - gospodarzem będzie Turyn.
12 Paź 2021

Heilsarmee reprezentantami Szwajcarii

Heilsarmee, fot. heilsarmee.chOd kilku lat Szwajcaria jest jednym z pierwszym krajów, który wybiera swojego reprezentanta na kolejny Konkurs Piosenki Eurowizji. Dziś wieczorem zakończył się finał preselekcji Die Grosse Entscheidungsshow. Reprezentantem pierwszych gospodarzy Eurowizji została grupa Heilsarmee.

Szwajcarskie preselekcje, do których zgłosić się może wykonawca z każdego zakątka świata, składają się z wielu etapów. W tym wielojęzycznym kraju eliminacje do Eurowizji prowadzi trzech nadawców publicznych. Dzisiejszego wieczora w Bodensee Arena w Kreuzlingen zaprezentowało się dziewięciu wykonawców: czterech wybrali Internauci w głosowaniu zorganizowanym przez niemieckojęzyczny kanał SF, kolejnych trzech wybrała francuskojęzyczna stacja RTS, a dwóch pozostałych włoskojęzyczne RTSI.

O bilet do Malmo walczyli:
- Ally - "Catch Me",
- Chiara Dubey - "Bella Sera",
- Carrousel - "J'avais rendez-vous",
- Anthony Bighead - "Do The Monkey",
- Heilsarmee - "You And Me",
- Nill Klemm - "On My Way",
- Melissa - "The Point Of No Return",
- Nicolas Fraissinet - "Lève-toi",
- Jesse Ritch - "Forever & A Day"

Po prezentacjach, tzw. panel ekspertów komentował poszczególne piosenki. W jego składzie znaleźli się: Hella von Sinnen z Niemiec, Sanna Thöresson ze Szwecji, Danijel Ivanovic z Serbii, Claudio Martella z Włoch oraz Mali Demren z Turcji. Ostatecznie jednak, to widzowie wybrali najlepszy ich zdaniem utwór. Największe uznanie zdobyła kompozycja "You And Me" grupy Heilsarmee. Czy piosenka odniesie sukces w Malmo? Przekonamy się w maju 2013 roku...

A my przypomnijmy, że Szwajcaria związana jest z Konkursem Piosenki Eurowizji od samego początku. Kraj ten był nie tylko gospodarzem pierwszej edycji festiwalu, ale także jego zwycięzcą. W 1956 z utworem "Refrain" wygrała Lys Assia. Kolejne i ostatnie do tej pory zwycięstwo przyniosła Szwajcarii piosenka "Ne Partez Pas Sans Moi", którą w 1988 roku w Dublinie wykonała Celine Dion. W ostatnich latach szwajcarskim reprezentantom nie wiedzie się najlepiej. W Baku grupa Sinplus z utworem "Unbreakable" zakończyła półfinał na jedenastej lokacie, co oczywiście nie dało awansu do finału.

Heilsarmee - You And Me (Szwajcaria 2013)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.