Izrael wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji 2018, fot. Thomas Hanses

Izrael zwycięzcą Eurowizji 2018!

Za nami wielki finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji – Lizbona 2018. Decyzją widzów i jurorów eurowizyjne Grand Prix powędrowało w ręce reprezentantki Izraela. Netta z utworem Toy zdobyła 529 punktów. Drugie miejsce przypadło reprezentantce Cypru, a na trzecim znalazła się Austria.
13 Maj 2018 1

Facebook

Dziś Wielki Finał Eurowizji 2016!

Motyw tegorocznej Eurowizji, fot. EBUPrzed nami finał 61. Konkursu Piosenki Eurowizji Sztokholm 2016. Po północy poznamy zwycięzcę największego festiwalu muzycznego na świecie. O miano najlepszego walczyć będą artyści w 26 krajów, w tym reprezentant naszego kraju, Michał Szpak. Kto wyjedzie ze stolicy Szwecji z Grand Prix?

Tegoroczny finał będzie wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim Szwedzi organizują Konkurs Piosenki Eurowizji już szósty raz. Pierwszy raz od 1974 roku w finale nie usłyszymy greckiej propozycji. Zabraknie także Bośni i Hercegowiny, która w historii swoich eurowizyjnych startów do tej pory zawsze uzyskiwała awans do finału. Skandynawię reprezentować będzie tylko Szwecja, która z wiadomych względów ma zagwarantowany udział w finale, ponieważ Dania, Finlandia, Islandia i Norwegia odpadły w przedbiegach. Z festiwalem pożegnała się także Rumunia, którą Europejska Unia Nadawców zdyskwalifikowała na niemal trzy tygodnie przed rozpoczęciem półfinałów. Pierwszy raz w historii do finału awansowała Republika Czech, a co najważniejsze dla nas, trzeci rok z rzędu w finale usłyszymy polską propozycję.

Najważniejsza zmiana dotyczy jednak głosowania. Już w 2013 roku Szwedzi zastanawiali się nad rewolucją, jednak ostatecznie dopiero w tym roku udało im się przeforsować swój pomysł. Do tej pory na ostateczne wyniki z każdego kraju składała się średnia głosów oddanych przez jurorów oraz telewidzów. Podczas tegorocznej Eurowizji głosy te zliczone zostaną osobno. W pierwszej kolejności poznamy głosy jurorów, które oddawane są podczas drugiej próby generalnej. Wyniki głosowania jurorów przekazywać będą korespondenci z każdego kraju, z tą zmianą, że na ekranach wyświetlona zostanie punktacja od 1 do 10 punktów, a prezenterzy przekażą tylko najwyższą notę. Po przekazaniu punktacji ze wszystkich krajów, pałeczkę przejmą prowadzący. To ich zadaniem będzie podawanie wyników głosowania telewidzów, tak jak ma to miejsce np. w finale Melodifestivalen.

O Grand Prix Eurowizji 2016 walczyć będzie 26 artystów. Kolejność startowa ustalona została przez Organizatorów po zakończeniu drugiego półfinału i wygląda następująco:

 1. Belgia - Laura Tesoro - "What's The Pressure"
 2. Czechy - Gabriela Guncikova - "I Stand"
 3. Holandia - Douwe Bob - "Slow Down"
 4. Azerbejdżan - Samra - "Miracle"
 5. Węgry - Freddie - "Pioneer"
 6. Włochy - Francesca Michielin - "No Degree Of Separation"
 7. Izrael - Hovi Star - "Made Of Stars"
 8. Bułgaria - Poli Genova - "If Love Was A Crime"
 9. Szwecja - Frans - "If I Were Sorry"
 10. Niemcy - Jamie-Lee - "Ghost"
 11. Francja - Amir - "J'ai cherche"
 12. POLSKA - MICHAŁ SZPAK - "COLOR OF YOUR LIFE"
 13. Australia - Dami Im - "Sound Of Silence"
 14. Cypr - Minus One - "Atler Ego"
 15. Serbia - Sanja Vucic ZAA - "Goodbye (Shelter)"
 16. Litwa - Donny Montell - "I've Been Waiting For This Night"
 17. Chorwacja - Nina Krajlić - "Lighthouse"
 18. Rosja - Sergey Lazarev - "You Are The Only One"
 19. Hiszpania - Barei - "Say Yay!"
 20. Łotwa - Justs - "Heartbeat"
 21. Ukraina - Jamala - "1944"
 22. Malta - Ira Losco - "Walk on Water"
 23. Gruzja - Nika Kocharov & Young Georgian Lolitaz - "Midnight Gold"
 24. Austria - Zoe - "Loin d'ici"
 25. Wielka Brytania - Joe & Jake - "You're Not Alone"
 26. Armenia - Iveta Mukuchyan - "LoveWave"

Gospodarzami wieczoru będą ubiegłoroczny zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji, Måns Zelmerlöw oraz znana szwedzka prezenterka i satyryczka, Petra Mede. Gościem specjalnym koncertu finałowego będzie amerykański piosenkarz Justin Timberlake, który na scenie w Sztokholmie na pewno wykona swój najnowszy singiel zatytułowany "Can't Stop The Feeling!". Będzie to pierwsze wykonanie na żywo tego utworu. Niezmiennie, dla polskich telewidzów konkurs relacjonował będzie Artur Orzech, a wyniki polskiego głosowania przekaże Europie Anna Popek. W skład polskiego jury weszli: nasza reprezentantka z Wiednia Monika Kuszyńska, dziennikarz Marcin Kusy, reżyser Jacek Kęcik, producent telewizyjny Piotr Mikołajczak oraz Artur Zieliński z OGAE Polska.

Transmisję z Wielkiego Finału Eurowizji 2016 oglądać będzie można na antenach TVP1 oraz TV Polonia. Transmisja online dostępna będzie na stronie www.eurovision.tv oraz w serwisie YouTube. Start o godzinie 21:00. W niedzielę, 15 maja obejrzeć będziemy mogli powtórkę koncertu finałowego - o godzinie 15:30 w TVP HD oraz o godzinie 21:30 w TVP Rozrywka.

~(rg)

Eurowizja 2016 - Finał (Skrót występów półfinałowych)


Community Builder Avatar
esder
test test test test
1

W celu dodania komentarza zaloguj, lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz konta w naszym serwisie.
© 2007-2018 Eurowizja.Info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
The official theme art of the 1956-2018 Eurovision Song Contest © EBU
Archiwum serwisu 2007 - 2012

Please publish modules in offcanvas position.